Jest weekend, czas na teatr

Chińskie maski teatralne.

Jest weekend, czas na teatr

Bydgoszcz logo

Propozycje spektakli teatralnych na najbliższy weekend w Bydgoszczy:

Plakat teatralny “My Way” to wieczór przygotowany przez Krystynę Jandę z okazji jej 70. urodzin. Opowieść o jej wczesnych latach, początkach kariery, przyjaciołach. Wspomnienia i aktualności w formie monologu scenicznego.

W spektaklu „My Way” Krystyna Janda opowiada wyjątkowe historie, jakie spotkały ją podczas pracy z Andrzejem Wajdą, Janem Kreczmarem i innymi wielkimi twórcami polskiej kultury. Poprzez prosty tekst i swobodną formę monologu aktorka opowiada o blaskach swojego życia, w którym zawsze szła swoją drogą. To także opowieść o początkach Teatru Polonia, Och-Teatru i Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury.

Krystyna Janda, będąca ikoną polskiego teatru i kultury, przenosi widza w głąb swojego życia, dzieląc się z nim zarówno pięknymi chwilami, jak i trudnymi momentami. „My Way” to wieczór pełen autentycznego uroku, który pozwala nam lepiej poznać wyjątkową aktorkę, jej twórczość oraz drogę, którą przeszła w świecie teatru i sztuki.

 

 

 

Dwie kobiety w świetle reflektorów scenicznych.„Buka” Leny Laguszonkowej i Kateryny Penkovej opowiada o byciu kobietą w XXI wieku. „Buka” staje w kontrze założeniom, że kobiece bohaterki mamy ukazywać tylko przez pryzmat ich walorów zewnętrznych, lub jako matki, żony, czy kochanki – funkcjonujące w odniesieniu do mężczyzny. Buka nie daje się zdefiniować przez pryzmat męskości.

Buka pracuje jako animatorka dla dzieci. Ma 33-lata. Większość jej kolegów i koleżanek z roku ma już dzieci mówiące w trzech językach. Aby odegrać się na świecie, który dał jej tylko dyplom z Kanta i niemieckiego idealizmu, wyjada cukierki z prezentów.

Buka nienawidzi dzieci, jednak musi pracować, żeby móc opłacać wynajmowaną kawalerkę, w której wprawdzie nie ma ciepłej wody, ale za to ściany pokrywają dywany z jeleniami. Buka ma dobrą gospodynię. Choć zabrania głośno rozmawiać. I jeździć po alkoholu. I kichać po jedenastej.

Chłopak Buki pracuje w teatrze dla dzieci. Gra drzewa, paziów i tyłek konia. Chciałby grać Hamleta. I chciałby czegoś jeszcze… Ale Buka mu na to nie pozwoli, dopóki nie będą po ślubie. Jednak on się nie ożeni. Zabrania mu tego matka, która boi się, że narzeczona syna to zdradziecka oszustka, która chce jej odebrać mieszkanie. A Buka, oczywiście, chce.

Póki co mieszka ze współlokatorką, fanką treningów rozwoju osobistego, która boi się, że zostanie starą panną. Pewnego dnia wpada w kłopoty, a Buka jest temu winna…

Kiedy rzeczywistość atakuje cię ze wszystkich stron, co innego możesz zrobić, jak tylko pieprzyć to wszystko i tańczyć w korowodzie zajęcy, legionistów, szumowin, klaunów, odnoszących sukcesy kolegów z klasy, gospodyń domowych i własnego poczucia winy.

Spektakl ukazuje HERstorię nadając podmiotowość kobiecej bohaterce, dając jej prawo zabierania głosu na wszelkie tematy i wyciągając na światło dzienne jej codzienne problemy, nadzieje i porażki. „Buka” jest opowieścią uniwersalną, porusza tematy wspólne dla nas wszystkich, jej doświadczenia są doświadczeniami kobiet w Ukrainie, Polsce i na całym świecie. W inscenizacji Olgi Turutii Buka toczy walkę wewnętrzną z postsowieckim pojmowaniem roli kobiety, ujawniając schematy społeczne, zakorzenione w nas traumy i potrzebę uzyskania podmiotowości jako jednostka.

Plakat teatralny spektaklu

Odrobina magii na scenie? Dlaczego nie, od razu cała szafa!

Teatr Kameralny w Bydgoszczy zaprasza na „Opowieści z Narnii” według kultowej powieści C.S. Lewisa w adaptacji Radosława Paczochy. Widzowie, wspólnie z czworgiem rodzeństwa, przeniosą się do niezwykłego świata ukrytego we wnętrzu starej szafy. To będzie niezapomniana przygoda pełna zwrotów akcji, fantastycznych stworzeń i wyjątkowych bohaterów.

„Opowieści z Narnii” – spektakl w reżyserii Gabriela Gietzky’ego to epicka opowieść o starciu sił dobra i zła. W samym centrum wydarzeń znajdą się Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund, którym niełatwo będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Widzowie, obserwując ich dojrzewanie, nauczą się razem z nimi, że każdy z nas dysponuje prawdziwymi magicznymi zdolnościami: odwagą, przyjaźnią i empatią.

„Opowieści z Narnii” to prawdziwe sceniczne widowisko, a przy tym mądry i wciągający spektakl. Dajcie się porwać sile tej magicznej sztuki. Lew Aslan, Biała Czarownica, Faun Tumnus – takich bohaterów spotkacie tylko w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Otwórzcie z nami drzwi magicznej starej szafy.

Źródła:
adria-art.pl
teatrpolski.pl
teatrkameralny.com

_

1 marca 2024 r.

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7172054

Skip to content