Jedyna taka wystawa w Polsce

Jedyna taka wystawa w Polsce

5 października w przestrzeni wystawy “Rzeka” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się wernisaż wystawy panoram żaglowców autorstwa Jadwigi i Marka Czarneckich. W jego trakcie zostanie również udostępniony statek piracki, najnowsza edukacyjna przestrzeń dla najmłodszych. 

Pomysł na żaglowce świata zrodził się już wiele lat temu. Podczas jednego ze zlotów żaglowców w Szczecinie “The Tall Ships’ Races” podjęliśmy decyzję o wykonaniu projektu fotograficznego – sfotografowaniu największych żaglowców świata klasy A i B w postaci panoram fotograficznych wykonywanych cyfrowo – mówią Jadwiga i Marek Czarneccy. – Efektem tej pracy i działań jest stworzona autorska wystawa „Żaglowce Świata”, która będzie prezentowana w Młynie Wiedzy. Jest to pierwsza prezentacja tych zdjęć w Polsce. Na wystawie będzie prezentowane stereoskopowe zdjęcie żaglowca, które będzie można oglądać przez specjalnie przeznaczone do tego celu okulary anaglifowe. Będą również unikalne panoramy pionowe – dodają.

Na wystawę w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy składają się zdjęcia 19 polskich i zagranicznych żaglowców.  – Z pewnością wrażenie na zwiedzających zrobi panorama “Daru Pomorza” o wymiarach 8 m x 4 m. W przestrzeni wystawy “Rzeka” będą zawieszone panoramy pionowe, a na antresoli na 3. piętrze będzie można oglądać mniejsze panoramy poziome – wyjaśnia Marcin Centkowski z Młyna Wiedzy.

Żaglowce prezentowane na wystawie: Alexander von Humboldt (Niemcy), Asgard (Irlandia), Chopin (Polska), Chris Radich (Norwegia), Concordia (Kanada), Cuanthemoc (Meksyk), Dar Młodzieży (Polska), Dar Pomorza (Polska), Eendracht (Holandia), Estelle (Finlandia), Iskra (Polska), Joanna Saturn (Finlandia), Kruzensztern (Rosja), Le Quy Don (Wietnam), Lord Nelson (UK), Sante Deem (Dania), Sedov (Rosja), Shtandart (Rosja), Tunas Samureda (Malezja).

Wystawa zdjęć będzie dostępna w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przez rok.

Statek piracki dla najmłodszych

Przestrzeń statku pirackiego jest dedykowana dzieciom w wieku od 2 do 7 lat, a także grupom przedszkolnym i wczesnoszkolnym, chociaż i starsi odbiorcy będą mogli zamienić się w „naukowych piratów”. Na pokładzie będzie dostępnych 14 punktów zabawy. Na statku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się m.in. punkty zabawy pod roboczymi nazwami: „Mostek kapitański”, „Korytarz pokładowy”, „Grające rury”, „Korbki i paski”, „Wzorki z kolorowych piłek”, „Zdjęcia”, „Stanowisko nawigatora”, „Dzwonki”, „Bandera na maszt”, „Siłownia pokładowa”, „Telefon akustyczny”, „Zakręcona zabawa”, „Wbij kołek”, „List w butelce”.

Głównym celem wystawy jest rozwijanie u dzieci naturalnych zdolności pojawiających się w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, tj.: zdolności manualnych oraz koordynacji ruchowej, umiejętności współpracy z innymi dziećmi, a w szczególności wykorzystywania zdolności interpersonalnych oraz pracy w grupie z podziałem na role, zdolności obserwowania oraz przewidywania możliwych konsekwencji wynikających z działań zarówno indywidualnych, jak i grupowych,  zdolności logicznego myślenia oraz rozumienia związków przyczynowo–skutkowych, wyobraźni oraz kreatywności oraz obszarów percepcji, ich kombinacji typu: oko-ręka, oko-słuch.

Wernisaż odbędzie się 5 października o godz. 18.30. Wstęp jest wolny.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646251

Skip to content