Jak zmieniał się obraz Ziemi i Wszechświata na przestrzeni wieków. Wykład prof. Andrzeja Strobla

Drzewo na tle nocnego nieba z poświatą

Jak zmieniał się obraz Ziemi i Wszechświata na przestrzeni wieków. Wykład prof. Andrzeja Strobla

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza 30 marca 2023 r. (czwartek) o godz. 18.00 na kolejny wykład astronomiczny przygotowany przez prof. Andrzeja Strobla. Naukowiec opowie w Książnicy Kopernikańskiej, jak na przestrzeni wieków zmieniał się obraz Ziemi i Wszechświata. Wstęp jest bezpłatny.

Jaką drogą ludzkość doszła do obecnego pojmowania i rozumienia obrazu Wszechświata? Czy nasza obecna wiedza o Wszechświecie jest już zamknięta, wyczerpująca, logiczna i ostateczna? Czy w uzyskanym dzisiejszym obrazie Wszechświata pojawia się potrzeba jego korekty i zmian? Od początku swego istnienia człowiek podejmował próby poznania i zrozumienia zjawisk na Ziemi i otaczającym go niebie. Starał się też określić swoje miejsce w ogromnym, ogarniającym go przestrzennie Wszechświecie.

Prof. Andrzej Strobel jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Astronomia Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Od ukończenia studiów, w 1965 roku, do emerytury w 2009 roku, pracował w Instytucie Astronomii UMK. Odbył kilka naukowych staży w ośrodkach astronomicznych, m.in. w USA, Francji, Szwecji i Szwajcarii. Jest członkiem Komisji 33. i 45. Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Jego badania naukowe dotyczyły w większości astronomii galaktycznej, własności gromad gwiazdowych i problemu ciemnej materii. Poza badaniami naukowymi zajmuje się historią fizyki i astronomii, a także popularyzacją wiedzy astronomicznej. Prowadzi odczyty dla publiczności, bierze udział w organizowaniu pikników astronomicznych i oprowadza wycieczki po Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. Pełni też funkcję Przewodniczącego Fundacji Przyjaciół Planetarium w Toruniu. Jego osobiste hobby to konstrukcja zegarów słonecznych.

Organizatorzy wykładu: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – Oddział w Toruniu, Książnica Kopernikańska
Patronat: Urania – Postępy Astronomii” – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej

10 marca 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165214

Skip to content