Jak dożyć 100 lat. Styl życia ludów Kaukazu – najnowsza publikacja Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Jak dożyć 100 lat. Styl życia ludów Kaukazu – najnowsza publikacja Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logoMuzeum Etnograficzne w Toruniu przedstawia najnowszą publikację z serii Etnografia Ocalona – książkę Suli Benet “Jak dożyć 100 lat. Styl życia ludów Kaukazu”. Jej autorka znana jest współczesnym czytelnikom głównie ze swojej pracy dyplomowej “Konopie w wierzeniach i zwyczajach ludowych”, wydanej w 1936 i ponownie w 2000 roku.

Benet to urodzona w Warszawie polska Żydówka. Była uczennicą prof. Stanisława Poniatowskiego, pod koniec lat 30. XX w. emigrowała do USA, gdzie jej promotorką i mentorką była Ruth Benedict. “Jak dożyć 100 lat” to próba zwrócenia uwagi na kulturowe wzorce traktowania ludzi starych w społeczeństwach ludów Kaukazu. Książka nie jest jednoznacznym przepisem na zdrowe i długie życie, lecz świetnie napisaną antropologiczną analizą relacji społecznych, które nadają sens naszej codzienności. Starość bowiem jest naszym wspólnym doświadczeniem.

Redakcja naukowa: Danuta Penkala-Gawęcka
Tłumaczenie: Ewa Dżurak i Ewa Sukiennik-Maliga

Informacja: etnomuzeum.pl
Fot. etnomuzeum.pl

 

18 stycznia 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181460

Skip to content