Jak często Twoja rodzina je razem? Lubicie wspólny czas przy stole?

Jak często Twoja rodzina je razem? Lubicie wspólny czas przy stole?

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Rodzinne posiłki sprzyjają nawiązywaniu więzi, pomagają przetrwać rodzinne kryzysy i ogólnie wspierają utrzymywanie dobrych relacji w rodzinie.

Wspólne posiłki stanowią bardzo ważny element życia rodzinnego, w którym najważniejszym czynnikiem, jest nie tyle samo jedzenie, co wspólnie spędzony czas w gronie rodziny.

Wspólne posiłki są zdrowsze i zmniejszają ryzyko chorób i otyłości. Dzieci podejmują lepsze decyzje żywieniowe – jedzą więcej owoców i warzyw, mniej potraw smażonych i piją mniej napojów gazowanych.

Wspólne posiłki sprzyjają rozwojowi umiejętności rozmowy, umiejętnościom komunikacyjnym, uczą cierpliwego słuchania, wyrażania opinii bez urażania rozmówcy. Wspólne posiłki wpływają na lepsze wyniki w nauce u dzieci i wzrost zasobu słownictwa.

Wspólne posiłki są czynnikiem pozytywnie wpływającym na atmosferę – sprzyjają pozytywnemu nastawieniu do życia nie tylko u nastolatków, zmniejszają nasz ogólny poziom stresu, co zwiększa naszą wyrozumiałość względem siebie nawzajem. Wspólne posiłki to większa stabilność emocjonalna i odporność psychiczna dzieci.

Wspólne rytuały tworzone przez rodzinę w trakcie posiłków rozwijają poczucie jedności, tożsamości i więzi, pomagają ustabilizować życie rodzinne, tworząc pewną tradycję, chroniącą dzieci przed zaangażowaniem się w zachowania wysokiego ryzyka. To dobra okazja by budować silne więzi, które pomogą w przezwyciężeniu trudności.

Telewizor, telefony komórkowe, komputer muszą poczekać! Zadbaj o wspólny czas przy stole.

Opracowanie: Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy w Departamencie Spraw Społecznych

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl
19 kwietnia 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7136713