Iran – perska przygoda. Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem

Iran – perska przygoda. Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem

Iran – przez wielu postrzegany jako kraj niebezpieczny, przesiąknięty fundamentalizmem religijnym, zamieszkiwany przez potencjalnych zamachowców i wrogi wobec Zachodu. Piotr Wnuk podczas swojej prezentacji zaprezentuje nieznane oblicze tego fascynującego kraju.

Opowie o niesłychanej gościnności Irańczyków i niezwykle skomplikowanej formule grzecznościowej Ta’arof praktykowanej przez wielu Persów i często błędnie interpretowanej przez osoby z zewnątrz. Przedstawi relację z samotnego wejścia na najwyższy szczyt Iranu – Demawend (5671 m npm). Postara się przybliżyć, czym jest Zaratusztrianizm, jedna z najstarszych na świecie religii monoteistycznych, wywodząca się z Persji. Przybliży genezę konfliktu Irańsko-Irackiego, spowodowanego przez ideologiczny nacjonalizm połączony z fundamentalizmem religijnym. Opowie też dlaczego należy kąpać się w ubraniu, czy można spać w meczecie oraz wspomni o kilku innych swoich przygodach (m. in. autostopie, o samotnej eskapadzie do pustynnej oazy, noclegu na dachu jednego z domów w Masuleh i o specyfice irańskich kolei.

Termin: 28 kwietnia, godzina 12.00

Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Wstęp wolny!

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181663

Skip to content