Inwestycje w toruńskim Korczaku

Inwestycje w toruńskim Korczaku

Wkrótce ruszy modernizacja i rozbudowa Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu. Zaplanowano budowę przedszkola, basenu rehabilitacyjnego, placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu oraz ścieżki rowerowej, modernizację warsztatów nauki zawodu, remont sali gimnastycznej i dachu budynku internatu. Trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę. Prowadzimy też inwestycje w innych marszałkowskich placówkach edukacyjnych.

– Rozbudowa ośrodka to jedna z kilku dużych inwestycji samorządu województwa w sferze edukacji, trwających już lub przygotowywanych. Budujemy pracownie nauki zawodu dla osób z niepełnosprawnościami, przedszkola dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, stawiamy też na rozwój infrastruktury służącej podnoszeniu kwalifikacji osób dorosłych. To potrzebne i oczekiwane projekty, które pozwolą dostosować zaplecze edukacyjne naszych placówek do współczesnych standardów  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

W kompleksie ośrodka powstanie specjalistyczne przedszkole dla 26 dzieci w wieku 3-7 lat, ale zakładamy, że w szczególnych przypadkach będą tu mogły trafić także dzieci młodsze (od 2,5 roku) i starsze (do 9 lat). Zakładamy też, że nowa jednostka będzie prowadzić program wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, czyli prowadzone przez socjoterapeutów popołudniowe zajęcia dodatkowe. W nowym budynku znajdą się m.in. sale terapeutyczne i rehabilitacyjne oraz gabinety terapeutów.

Już wkrótce na stronie internetowej ośrodka powstanie specjalna zakładka z wirtualnym rozmówcą, który w przystępny sposób wyjaśni zainteresowanym zasady rekrutacji do przedszkola, opowie o specjalistycznych pracowniach, wyposażeniu używanym w poszczególnych metodach terapii, sposobach prowadzenia zajęć edukacyjnych i rehabilitacji. Opowie też o szansach rozwoju dziecka pod okiem najlepszych specjalistów w regionie.

Połączona z zakupem wyposażenia modernizacja pracowni kształcenia zawodowego będzie służyć edukacji przyszłych kucharzy, cukierników, fryzjerów, pracowników pomocniczych obsługi hotelowej, monterów dla budownictwa i krawców. W kompleksie ośrodka powstaną też m. in. basen rehabilitacyjny przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, siłownia, boisko sportowe, siłownia na świeżym powietrzu i ścieżka rowerowa.

Ośrodek korczakowski w Toruniu jest marszałkowską placówką edukacyjno-wychowawczą przeznaczoną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi i niepełnosprawnością ruchową, w tym m. in. z autyzmem. Kształci na wszystkich etapach edukacji – od przedszkola do szkoły zawodowej. Prowadzone obecnie inwestycje, o łącznej wartości ponad 25,5 mln złotych, są współfinansowane ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Budowa przedszkola powinna się zakończyć jesienią przyszłego roku, modernizacja całego kompleksu jesienią 2020.

O pozostałych inwestycjach edukacyjnych samorządu województwa w naszym materiale Marszałkowskie inwestycje edukacyjne

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Witold Broda freepress.pl dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7016859