30 paź Informacja o przepisach dotyczących przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich
Szanowni Państwo,
od 15 sierpnia br. każdy organ zarządzający jednostką systemu oświaty[1] i inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają małoletni (art. 22b) miał obowiązek[2] wprowadzenia standardów ochrony małoletnich w przedszkolach, szkołach i placówkach.
Celem nowych rozwiązań prawnych jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci oraz troska o ich dobrostan.
Przepisy ustawy określają również podmioty sprawujące kontrolę, nad wykonaniem obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, którymi są: wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta oraz marszałek województwa (art. 22x ust. 1 i 2).
Podmiotem uprawnionym do kontroli wykonywania obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich w zakresie swojej właściwości rzeczowej i miejscowej jest organ prowadzący jednostkę systemu oświaty lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny, organ zarządzający lub nadzorujący inną placówkę lub prowadzenie działalności dla dzieci i młodzieży
[1] o której mowa w art. 2 pkt 1–8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz.737, z późn.).
[2] Wynikający z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz przepisów wprowadzonych art. 7 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.
Informacja z Departamentu Wychowania i Profilaktyki Ministerstwa Edukacji Narodowej – pobierz PDF
Grafika ilustracyjna
30 października 2024 r.