Inauguracja Mobilnej Szkoły Recyklingu 3.0

Dzieci siedza przy dużym stole podczas zajęć w Młynach Rothera.

Inauguracja Mobilnej Szkoły Recyklingu 3.0

Bydgoszcz logo

Uczniowie klas 1 i 2 z SP 47 we wtorek (6.03) wzięli udział w inauguracji kolejnej edycji Mobilnej Szkoły Recyklingu w Młynach Rothera. W programie oprócz nauki nie zabrakło też dobrej zabawy.

Mobilna Szkoła Recyklingu składa się z lekcji, które w przystępny i rozrywkowy sposób przedstawiają najważniejsze zasady dotyczące segregowania odpadów, recyklingu, idei zero waste. Wszystko po to, aby nawet najmłodsi mieszkańcy naszego miasta czuli odpowiedzialność za swoje codzienne działania i byli świadomi, że nawet mała zmiana nawyków może mieć wielkie znaczenie dla całej naszej planety.

Program zajęć obejmował dwie części. Pierwsza z nich to wykłady aktywizujące uczestników. Część druga to warsztaty rękodzielnicze. Uczestnicy przekonali się, że z pozornie niepotrzebnych już produktów, odpadów, resztek, można wykonać rzeczy potrzebne. I co równie istotne – wykonane samodzielnie, a więc jedyne w swoim rodzaju. Poczynaniom młodych bydgoszczan przyglądał się m.in. zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz. Korzystając z obecności w wyjątkowym miejscu, jakim są Młyny Rothera, dzieci zostały oprowadzone po wystawie Młyn-Maszyna.

Autorski projekt miasta

Mobilna Szkoła Recyklingu jest autorskim projektem Miasta Bydgoszczy, w ramach którego miejscy edukatorzy docierają do placówek oświatowych i instytucji by poprowadzić darmowe warsztaty ekologiczne. Tematyka obejmuje zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Bydgoszczy, pojęcie recyklingu – na czym polega i jakie są etapy recyklingu tworzyw sztucznych, szkła, a także papieru. Uczestnicy dowiedzą się na czym polega idea zero waste i kompostowanie, a także poznają odpady problemowe i Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wszystko to przekazywane poprzez zabawę i w lekkiej, łatwo przyswajalnej formule, aby bez problemu wcielać nowe zasady w życie – dla dobra nas wszystkich i naszej planety.

Udział w projekcie jest również dodatkowo punktowany w ogólnym podsumowaniu działań z zakresu edukacji ekologicznej. Miasto Bydgoszcz co roku nagradza najbardziej zaangażowane placówki
W 2023 roku w warsztatach wzięło udział blisko 3,5 tysiąca osób.

Zapisy na Mobilną Szkołę Recyklingu 3.0 w formie zajęć stacjonarnych w placówkach oświatowych, wystartowały 4 marca 2024 r. Tegoroczna edycja przeznaczone jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 latki). Zajęcie prowadzone będą w placówce oświatowej.

Zgłoszenia przyjmowane są przez Hannę Maszke, tel. kontaktowy: 602 644 518, adres e-mail: h.maszke@wp.pl

_

Źródło: bydgoszcz.pl

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165141

Skip to content