Impuls. Szkolny Warsztat Zmian

Tradycyjna żarówka narysowana w notatniku.

Impuls. Szkolny Warsztat Zmian

Fundacja Szkoła z Klasą logo

Celem programu “Impuls. Szkolny Warsztat Zmian” jest rozwój kompetencji zawodowych nauczycieli i nauczycielek oraz budowanie społeczności opartej na wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu, a także kształtowanie u uczniów i uczennic postaw obywatelskich, wzmacnianie poczucia sprawczości oraz rozwijanie kompetencji społecznych. Fundacja Szkoła z Klasą wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie zaprasza do programu nauczycieli i nauczycielki szkół technicznych i branżowych z całej Polski, którzy pracują z uczniami i uczennicami z Ukrainy.

O programie

Uczniowie i uczennice, wraz z nauczycielami zrealizują projekty społecznektóre będą odpowiadały na potrzeby ich lokalnych społeczności. Zespoły projektowe otrzymają bezpośrednie wsparcie w kluczowych obszarach istotnych dla sukcesu ich inicjatyw.

W ciągu dwóch lat szkolnych (2024/25 i 2025/26) 40 nauczycieli i nauczycielek z 20 szkół branżowych i technicznych weźmie udział w kompleksowych szkoleniach obejmujących takie zagadnienia jak: przywództwo adaptacyjne, wspieranie partycypacji uczniowskiej, wzmacnianie ich sprawczości, rozwijanie kompetencji międzykulturowych oraz wykorzystywanie metodologii design thinking i metody agile do zarządzania projektami.

Po zakończeniu dwuletniego doświadczenia pracy z projektami społecznymi, nauczyciele i nauczycielki będą mogli skorzystać z wyjątkowej okazji uczestnictwa w dodatkowym, trzecim roku działań sieciujących.

Wspólnie stworzymy przestrzeń na wymianę doświadczeń, wzajemne wsparcie oraz pogłębienie umiejętności wprowadzania nauczania projektowego do codziennej praktyki edukacyjnej. Zdobyte kompetencje zostaną jeszcze bardziej zintegrowane z codzienną pracą dydaktyczną, przynosząc długofalowe korzyści uczniom, uczennicom i całej społeczności szkolnej.

Program “Impuls. Szkolny Warsztat Zmian” to:

  • szkolenia metodyczne dla nauczycieli i nauczycielek w obszarze design thinking, przywództwa adaptacyjnego, wspierania sprawczości uczniów i uczennic, pracy z wielokulturową grupą,
  • wsparcie merytoryczne w realizacji autorskich projektów społecznych z uczniami i uczennicami z Polski i z Ukrainy,
  • materiały edukacyjne i metodyczne m.in. na temat edukacji międzykulturowej i integracji,
  • szkolenia online dla uczniów i uczennic wzmacniające kompetencje takie jak: fundraising, budowanie partnerstwa lokalnego, wystąpienia publiczne, współpraca z mediami, design thinking, praca z błędem,
  • spotkania i narzędzia sieciujące, lokalne wizyty studyjne dla chętnych nauczycieli i nauczycielek.

 

Wsparcie nauczycieli i nauczycielek w:

  • w przygotowaniu autorskich projektów społecznych i ich realizacji,
  • w budowaniu relacji z uczniami i uczennicami,
  • w rozwijaniu swoich umiejętności zawodowych w zakresie: liderstwa i pracy zespołowej,
  • we wzmacnianiu w uczniach i uczennicach poczucia własnej wartości, sprawczości i wrażliwości społecznej.

 

W każdym roku nauczycielka lub nauczyciel biorący udział w programie będzie zobowiązany do zrealizowania jednego projektu społecznego z uczniami i uczennicami. Projekty mają odpowiadać na potrzeby ich lokalnej społeczności. Każda grupa projektowa powinna składać się z jednego nauczyciela lub nauczycielki oraz co najmniej siedmiu uczniów i uczennic. Ważne jest, aby grupy projektowe uwzględniały uczniów polskich, jak i ukraińskich.

Zgłoszenia do programu dokonuje dyrektor szkoły bądź inna osoba wskazana przez dyrekcję. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do 31 października 2024.

Formularz zgłoszeniowy

Strona programu

Źródło: Fundacja Szkoła z Klasą

22 października 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7305932

Skip to content