Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk – nowa wystawa w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk – nowa wystawa w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.

Ekspozycja prezentuje prace malarskie stanowiące podróż przez Wszechświat i umysł wielkiego naukowca, Mikołaja Kopernika. Jest podróżą w czasie i przestrzeni wynikającą z przekonania, że nauka i sztuka mogą być dla siebie inspiracją. Ekspozycja powstała pod wpływem dwóch książek na temat przewrotu kopernikańskiego, stanowiących równocześnie biografię wybitnego astronoma: Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza – Piotra Łopuszyńskiego oraz Kopernik. Rewolucje – Wojciecha Orlińskiego.

Wystawa „Imago Caeli”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Obraz Nieba”, oddaje hołd Mikołajowi Kopernikowi – polskiemu uczonemu, który nie tylko zmienił nasze postrzeganie kosmosu, ale także odegrał kluczową rolę w rozwoju nauki i uświadomił, że możemy wpływać na naszą planetę, jej ekosystemy i siebie nawzajem.

Część wystawy poświęcona została Ziemi, która była punktem wyjścia w badaniach Kopernika. Obrazy przedstawiają naszą planetę jako piękny, delikatny glob, unoszący się w kosmicznej przestrzeni. Ta część wystawy podkreśla, jakie znaczenie ma nasza planeta w skali Wszechświata. Kolejne obrazy ilustrują fascynację nocnym niebem. Kopernik przekonał nas, że nie jesteśmy centrum Wszechświata, a Słońce nie krąży wokół Ziemi. To kolejna część wystawy przedstawiająca tym razem ruch gwiazd na niebie i ukazująca, jak nasza perspektywa kosmosu zmienia się w zależności od położenia obserwatora. Jako astronom, Kopernik dokonał przełomowej obserwacji, twierdząc, że to nie Ziemia, a Słońce stanowi centrum naszego Układu Słonecznego. Dlatego na wystawie można zobaczyć również obrazy prezentujące Słońce jako potężną kulę gorącej plazmy i ilustrujące jego wpływ na naszą planetę oraz inne ciała niebieskie. dlatego całość wystawy stanowi abstrakcyjną interpretację oraz odniesienia do planet, które zrewolucjonizowały wiedzę na temat Układu Słonecznego.

Autorka: Katarzyna Kołodziejczyk

Wystawa została zadedykowana córce autorki – Natalce, która w oczach artystki jest całym Wszechświatem z błękitnym niebem codzienności oraz wszystkim marzycielkom i marzycielom, którzy odważnie spoglądają w gwiazdy, zmieniając spojrzenia innych na świat.
Zapraszamy serdecznie.

________

Wystawa: Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk
Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wernisaż otwarcia: 5.10.2023 r., godz. 17:00
Termin: 6.10.2023 – 26.11.2023 r.
Kuratorka wystawy: dr Magdalena Nierzwicka

4 października 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7025385