II edycja programu “Inżynierowie Przyszłości”

Dziewczyna i chłopak w koszulkach z logotypem programu "Inżynierowie Przyszłości" podczas pracy z urządzeniami pomiarowymi.

II edycja programu “Inżynierowie Przyszłości”

Inżynierowie Przyszłości - logo programu i Fundacja PGNiG - logo

„Inżynierowie przyszłości” to ogólnopolski Program oświatowy Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza skierowany do uczniów i nauczycieli liceów i techników, którzy pragną realizować ciekawe, ambitne i innowacyjne edukacyjne projekty badawcze.

 

Program składa się z kilku kluczowych etapów:

  1. Tworzenie koncepcji projektów – uczniowie z nauczycielami opracowują swoje pomysły na projekty badawcze, które mogą obejmować różne dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, technologii, inżynierii.
  2. Rekrutacja i wybór uczestników – nauczyciele zgłaszają koncepcje projektów uczniowskich, które chcą zrealizować w ramach programu.
  3. Wybór laureatów – specjaliści z uczelni technicznych, których Rektorzy objęli program swoim patronatem, dokonują oceny przesłanych koncepcji. Autorzy najwyżej ocenionych otrzymują granty na start, które mogą być wykorzystane na zakup materiałów, sprzętu czy innych zasobów potrzebnych do przeprowadzenia badań.
  4. Realizacja projektów – uczniowie pod kierunkiem swoich opiekunów realizują zaplanowane projekty badawcze w swoich szkołach.
  5. Wsparcie laureatów – uczniowie i nauczyciele mają możliwość uczestniczenia w inspirujących webinarach oraz ciekawych wykładach.
  6. Ocena projektów – gotowe projekty są oceniane przez specjalistów z różnych dziedzin nauki i przemysłu. Najlepsze z nich zostają nagrodzone.

 

Chcecie zrealizować w szkole pierwszy projekt badawczy?

Uczysz (się) w liceum lub technikum? Zgłoś się do Programu „Inżynierowie przyszłości”!

Rejestrować się i dokonywać zgłoszeń do Programu można do 11 października 2024 r. za pomocą formularza na stronie www.inzynierowie-przyszlosci.pl.

Co oferuje program?

Wybór ścieżki kariery to często trudne wyzwanie dla młodzieży. W szkole ponadpodstawowej uczniowie zastanawiają się, gdzie chcieliby być za kilka lat. Dlatego ważne jest, aby decyzja dotycząca kierunku studiów była dobrze przemyślana. Planowanie kariery zawodowej jest znacznie łatwiejsze, gdy można zdobyć solidne informacje o możliwościach, jakie oferuje dana branża. Z tego względu w ramach program organizowane są webinary z wybitnymi naukowcami i specjalistami z uczelni technicznych, które wspierają nasz program. Starając się wspierać holistyczny rozwój uczestników, organizowane są także dodatkowe szkolenia wspierające rozwój bardziej miękkich kompetencji, takich jak umiejętność prezentowania wyników badań, komunikacji czy pracy w zespole.

Główne działania Programu są realizowane z wykorzystaniem serwisu internetowego inzynierowie-przyszlosci.pl. Warto śledzić także social media Programu, na których publikowane są nie tylko ważne informacje, ale również artykuły, porady, ciekawostki oraz materiały z realizacji Programu.

Zwieńczeniem kolejnej edycji programu będzie Ogólnopolska Konferencja Naukowa Szkół Ponadpodstawowych, która odbywa się na terenie Muzeum Gazowni Warszawskiej. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do prezentacji niezwykłych osiągnięć młodych naukowców, ale także świętem pasji i kreatywności. Konferencja jest miejscem, gdzie młodzi naukowcy mają okazję do zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów, doskonalenia swoich umiejętności prezentacyjnych i dzielenia się swoimi odkryciami z szerokim gronem odbiorców. Prelekcje zaproszonych gości są dodatkową inspiracją do dalszych prac badawczych. Autorzy najwyżej ocenionych prac badawczych zostają wówczas nagrodzeni stypendiami programu i nagrodami.

Dlaczego warto wziąć udział?

Innowacyjne projekty – w ramach programu uczniowie pracują nad rzeczywistymi problemami technologicznymi, które wymagają kreatywności, wiedzy i umiejętności rozwiązywania problemów. To doskonała okazja, by zobaczyć, jak teoria spotyka się z praktyką.

Wsparcie ekspertów– podczas trwania programu uczestnicy będą mieli możliwość współpracy z doświadczonymi naukowcami i specjalistami, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. To szansa na naukę od najlepszych.

Rozwój umiejętności badawczych– kluczowym elementem programu będzie prowadzenie badań i eksperymentów. Nauczenie się, jak prowadzić badania, analizować dane oraz wyciągać wnioski, to umiejętność niezbędna w każdym zawodzie opartym na innowacjach.

Znaczenie umiejętności prowadzenia badań

Umiejętność prowadzenia badań jest jednym z kluczowych filarów sukcesu w wielu zawodach. Badania pozwalają nam nie tylko zrozumieć, jak działa otaczający nas świat, ale także przewidywać zmiany i znajdować nowe, lepsze rozwiązania dla problemów współczesności.

W życiu zawodowymbadania są fundamentem innowacji. Niezależnie od branży, pracodawcy cenią osoby, które potrafią poszukiwać rozwiązań, analizować dane i wyciągać wnioski. Dzięki badaniom inżynierowie tworzą nowe technologie, lekarze opracowują lepsze metody leczenia, a naukowcy odkrywają nowe zjawiska. Umiejętność prowadzenia badań sprawia, że jesteśmy w stanie szybciej adaptować się do zmieniającego się świata.

Dla rozwoju naszego krajubadania są motorem postępu technologicznego i gospodarczego. Kraje, które inwestują w naukę i technologię, rozwijają się szybciej, tworzą nowe miejsca pracy i stają się liderami innowacji na globalnym rynku. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie – tacy jak Wy – rozwijali umiejętności badawcze i inżynieryjne, by w przyszłości wspierać rozwój naszego kraju.

Jak się zgłosić?

Program „Inżynierowie Przyszłości” jest otwarty dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych naukami technicznymi. Zgłoszenia można składać do 11 października 2024 r. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej inzynierowie-przyszlosci.pl wraz z koncepcją planowanej pracy badawczej.

Regulamin programu

Źródło: inzynierowie-przyszlosci.pl

25 września 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7648531

Skip to content