I Kujawski Maraton Profilaktyki

Kujawski Maraton Profilaktyki

I Kujawski Maraton Profilaktyki

W dniach 15-17.06.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach odbył się I Kujawski Maraton Profilaktyki. Organizatorkami były panie pedagog – Karolina Linek i Hanna Kaźmierczak. W przedsięwzięciu uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych  w Ostrowąsie, Opokach, Wołuszewie, Przybranowie, Służewie, Stawek oraz z zaprzyjaźnionej gminy Kazimierz Biskupi ( woj. wielkopolskie).

Z inicjatywy młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Stawkach powstał Klub Debat, który miał na celu wdrożenie młodzieży do wspólnego decydowania o ich przyszłości wolnej od uzależnień. Hasło to stało się przewodnią myślą I Kujawskiego Maratonu Profilaktyki. Podczas piątkowej debaty wypowiadali się uczniowie ze wszystkich szkół biorących udział w przedsięwzięciu. Poruszane były cztery tematy:

  • Dodatkowe zajęcia profilaktyczne w szkołach – program Unplugget.
  • Zorganizowanie szkolnego radiowęzła w każdej szkole.
  • Organizacja międzyszkolnych turniejów, połączonych z wyszukiwaniem talentów.
  • Zwiększenie darmowych kursów autobusu dla każdej szkoły w celu promowania szkoły i gminy.

 

Wszystkie wyżej wymienione postulaty spotkały się z przychylnością zaproszonych gości. Dowodem na to była deklaracja podpisana przez wszystkich uczestników debaty.

Kolejnym punktem programu tego dnia było nagrywanie przez młodzież filmów z motywem przewodnim „Z profilaktyką na Ty”, które następnie były prezentowane i omawiane na forum uczestników spotkania.

Późnym wieczorem grupa utalentowanej artystycznie młodzieży ze szkoły w Stawkach zaprezentowała program rozrywkowy pod tytułem „Twoja twarz brzmi znajomo”, który spowodował, że w radosnym nastroju uczestnicy maratonu i ich opiekunowie kontynuowali międzyszkolną integrację do późnych godzin nocnych.

W sobotę odbywały się różnorodne zajęcia profilaktyczne. Najważniejszym wieczornym punktem programu był spektakl pt. „Sąd nad papierosem” w wykonaniu grupy teatralnej ze szkoły w Stawkach. Jego treść ukazywała fatalne dla zdrowia następstwa nałogu papierosowego. Przedstawienie zakończyło się symbolicznym wyrzuceniem papierosa z życia dzieci i młodzieży. Drugi dzień maratonu zakończył się dyskoteką.

W sobotę uczniowie wymyślali rymowane hasła profilaktyczne oraz malowali transparenty, na których wyrazili swój sprzeciw przeciwko uzależnieniom. Następnie przeszli w kolorowym i głośnym pochodzie ulicami Stawek, skandując wymyślone przez siebie hasła. To był początek pikniku pod hasłem ,,Bezpieczna gmina”. Swoje stoiska prezentowali na nim sportowcy z lokalnych klubów sportowych, policja, gminna spółka ,,Algawa”, Interwencja Kryzysowa – numer 112; był także namiot profilaktyczny, w którym można było m.in. założyć alkogogle i narkogogle – specjalne okulary stymulujące upośledzenie układu nerwowego po zażyciu alkoholu lub narkotyków – i spróbować przejść przez tor przeszkód. Policjanci zaprezentowali tresurę psa policyjnego i scenkę łapania przestępcy. Przybyli goście mogli skosztować pysznych pierogów przygotowanych przez firmę ALGAWA oraz darmowej grochówki i kiełbasy z grilla. Dla dzieci były także atrakcje w postaci konkursów sportowych, dmuchanego zamku, waty cukrowej.

Na zakończenie gospodarze podsumowali przebieg i efekty maratonu oraz obdarowali gości specjalnie przygotowanymi prezentami. Uczestnicy, którzy przez trzy dni trwania imprezy zdążyli się poznać i polubić, pożegnali się w bardzo miłej atmosferze, wyrażając nadzieję, że spotkają się na następnym kujawskim maratonie profilaktycznym.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7049778