I Krasnoludki wiedzą czym jest bezpieczny internet

I Krasnoludki wiedzą czym jest bezpieczny internet

 

OSE logo           

Internet stanowi coraz większą część dzisiejszej kultury, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, dla których odrabianie lekcji, gry online i portale społecznościowe należą do najpopularniejszych form spędzania czasu.

Jak ustrzec najmłodszych przed cyberzagrożeniami i nauczyć bezpiecznego poruszania się po wirtualnych ścieżkach? Z pomocą ruszają niewielcy bohaterowie serii kursów „Krasnoludki 2.0” na platformie OSE IT Szkoła.

Seria kursów „Krasnoludki 2.0” została opracowana na podstawie materiałów filmowych przygotowanych przez Akademię NASK oraz Fundację Nauka i Wiedza w ramach projektu Kursor. Animacje w lekki i zabawny sposób przybliżają wybrane zagrożenia, z jakimi najmłodsi użytkownicy internetu mogą się zetknąć, korzystając z nowoczesnych technologii.

Kolejne zagadnienia – takie jak phishing, hejt, sexting czy netykieta – omawiane są na podstawie wątków znanych dzieciom z popularnych bajek. Pozwala to na łatwiejsze zrozumienie przedstawianego zagrożenia oraz zachęca do śledzenia perypetii bohaterów.

Kursy z serii „Krasnoludki 2.0” to doskonały materiał wyjściowy do przygotowania i poprowadzenia lekcji, prezentacji czy wykładów, uczących dobrych praktyk przy korzystaniu z nowoczesnych mediów.

Odcinek 1: „Nieznajomi znajomi, czyli 007 wyloguj się”

Pierwszy kurs „Nieznajomi znajomi, czyli 007 wyloguj się” omawia problem lekkomyślnego akceptowania zaproszeń do grona znajomych od nieznanych nam osób. Uczestnicy – uczniowie szkół podstawowych – dowiedzą się, czyje zaproszenia można przyjmować, jakich informacji nie można zdradzać osobom poznanym w sieci oraz czy to, że ktoś jest wirtualnym znajomym naszego kolegi, oznacza, że można mu zaufać.

Kolejne kursy z serii będą pojawiać się na platformie OSE IT Szkoła systematycznie. Odwiedzajcie stronę regularnie, by nie przegapić nowych odcinków!

Źródło: ose.gov.pl

Graf. gł. Kadr z filmu “Phishing, czyli kłopoty to nasza specjalność” (źródło: youtube.com)

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7010471