Historyczny teatr faktu w Muzycznym

Historyczny teatr faktu w Muzycznym

Spektakl „Władysław Raczkiewicz – lekcja historii” na deskach Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego to kolejne wydarzenie wpisujące się w obchody ustanowionego przez sejmik województwa Roku Władysława Raczkiewicza. Premiera w środę (11 października) w tymczasowej siedzibie teatru –  na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu.

Scenariusz spektaklu Władysław Raczkiewicz – lekcja historii został stworzony na podstawie dokumentów z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz innych źródeł historycznych. To opowieść o trudnych wyborach politycznych i moralnych, o odpowiedzialności za kraj oraz za współobywateli. Scenariusz: Anna Wołek, scenografia: Wojtek Stefaniak, obsada: Agnieszka Płoszajska, Damian Droszcz, Radosław Smużny, Adam Mortas.

Koncert wpisuje się w obchody ustanowionego przez sejmik województwa Roku Władysława Raczkiewicza (podobną uchwałę podjął Senat RP). Raczkiewicz był uczestnikiem wszystkich najważniejszych wydarzeń II RP od jej narodzin do końca II wojny światowej. Pełnił funkcję Wojewody Pomorskiego i Prezydenta RP na uchodźctwie. Wciąż jest postacią niedocenianą i mało znaną. Jedyny pomnik tego polityka stoi przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Imię Władysława Raczkiewicza nosi także sala obrad sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz jedna z najważniejszych sal w Senacie RP. Przed koncertem postać byłego Wojewody Pomorskiego przedstawi historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr hab. Mirosław Supruniuk.

W ramach obchodów Roku Władysława Raczkiewicza w województwie odbyła się między innymi konferencja naukowa „Londyńska reduta. Prezydenci RP na Uchodźstwie 1939-1990”, w Muzeum Uniwersyteckim można oglądać wystawę „Władysław Raczkiewicz 1885-1947: Biografia Polityczna”, zaś na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks “Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza”.

Nota biograficzna oraz więcej informacji o obchodach Roku Władysława Raczkiewicza

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu jest jednostką organizacyjną samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7049639