Historia ziemi wydarta… Obrazy życia w Toruniu w czasach Mikołaja Kopernika (XV-XVI w)

Historia ziemi wydarta… Obrazy życia w Toruniu w czasach Mikołaja Kopernika (XV-XVI w)

Książnica Kopernikańska - logoProf. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska jest archeologiem i dydaktykiem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród zainteresowań badawczych obejmujących późne średniowiecze i nowożytność (XIII – XVIII w.) wymienia architekturę sakralną, klasztory i miasta, wyposażenie wnętrz, ceramikę średniowieczną, kulturę materialną i kulturę funeralną. Z wielkim znawstwem i pasją rekonstruuje życie w minionych wiekach – dzięki niej wiemy, jak wyglądała codzienność w refektarzu i kuchni klasztornej, w łaźni, w domach gości, na rynkach miast i na przedmieściach, w warsztatach garncarskich, w karczmach oraz w zakrystii i w prezbiterium.

14 marca w Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8) wygłosi wykład, który zilustruje prezentacją “Historia ziemi wydarta… Obrazy życia w Toruniu w czasach Mikołaja Kopernika (XV-XVI w)”. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Warto dodać, że po wieloletnich badaniach na terenie klasztorów pogranicza Wielkopolski i Kujaw (norbertanki  w Strzelnie, kanonicy regularni w Trzemesznie), prof. Sulkowska-Tuszyńska kierowała pracami wykopaliskowymi na przedmieściu  Gniewkowa (2004-2005), na wielkim grodzisku wczesnopiastowskim w Grzybowie, koło Wrześni (2006, 2007) i w kościele w Przecznie, koło Torunia (2012, 2013), gdzie poza ołtarzem z początku XIV wieku i imponującą kolekcją monet z XVII stulecia ekspedycja odkryła szczątki ostatnich dziedziców wsi – Znanieckich i ich odzież grobową. W latach 2008-2020 kierowała tzw. ekspedycją Jakubową. Jej celem było gruntowne zbadanie przeszłości kościoła św. Jakuba w Toruniu, pobliskiego cmentarza, klasztoru benedyktynek i szpitala Nowego Miasta Torunia. Badania Ekspedycji zaowocowały m.in. odkryciem unikatowej kamiennej misy chrzcielnej i przyczyniły się do udowodnienia, że Nowe Miasto od początku lokacji (1264) miało własną świątynię.

Szczególne miejsce w dorobku badawczym prof. Sulkowskiej-Tuszyńskiej zajmuje architektura sakralna oraz ceramika – w tych  obszarach naukowych jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2023 r. prof. Sulkowska-Tuszyńska sięgnęła do zbiorów muzealnych Instytutu Archeologii UMK, Muzeum Okręgowego w Toruniu i tabliczek woskowych z Archiwum Państwowego w Toruniu. W rezultacie tych poczynań światło dzienne ujrzała szczególna w formie i treści publikacja zawierająca ilustrowane szkice traktujące o wyposażeniu wnętrz, o kuchni i zastawie stołowej, o higienie i miejscach sekretnych, o grach i rozrywce, o monetach, o ozdobach, o pisaniu i innych umiejętnościach. Tłem dla prezentacji stał się zarys biografii wielkiego Astronoma i zachowane do dziś obrazy miasta (Starego i Nowego), Zamku i okolic Torunia.

11 marca 2024 r.

Katarzyna Herman
k.herman@bptorun.edu.pl


| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646149

Skip to content