Historia mody online: Wakacyjny luz 2. Historia damskich spodni

Historia mody online: Wakacyjny luz 2. Historia damskich spodni

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i Centrum Literatury CSW zapraszają 11.08.2020 r. o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu “Historia mody online” pt. “Wakacyjny luz 2. Wygodna emancypacja, wykład dotyczący historii damskich spodni”. Transmisja odbędzie się na profilu Centrum Literatury CSW.

Tym razem omówiony zostanie element ubioru, który ułatwił kobietom górskie wycieczki, jazdę na rowerze i wiele innych aktywności niedostępnych dla damy odzianej w długą spódnicę. Uczestnicy spotkania poznają historię kobiecych spodni, które pojawiły się w damskiej garderobie na przełomie XIX i XX wieku oraz zaczęły się upowszechniać na dobre w dwudziestoleciu międzywojennym. Dowiedzą się, co to takiego culotte (kuloty) i jakie spodnie projektowały Elsa Schiaparelli i twórczyni tzw. American Look – Claire McCardell. Choć pierwsze spodnie nie wyglądały jak dzisiejsze jeansy i wyglądały raczej jak spodnie piżamowe, dzięki nim kobiety zyskały swobodę i luz niczym po zdjęciu gorsetu.

Prowadzenie: Krzysztof Trojanowski
Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu XX–wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina, m.in. monografii „Marcel Carne. Klasyk francuskiego kina” (2011). Jest również autorem bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego – „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (2014), wyd. PWN oraz monografii filmu w okupowanej Polsce „Świnie w kinie?”

 Więcej informacji: strona CSW, profil facebookowy

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181663

Skip to content