Historia mody online: Spółdzielnie artystyczne Cepelii i ich znaczenie (20 kwietnia)

Historia mody online: Spółdzielnie artystyczne Cepelii i ich znaczenie

Historia mody online: Spółdzielnie artystyczne Cepelii i ich znaczenie (20 kwietnia)

Kolejne spotkanie z cyklu historii mody, podczas którego Anna Wiszniewska opowie o biżuterii wytwarzanej nie w zaciszu pracowni artystycznej, ale produkowanej przez spółdzielnie artystyczne należące do Cepelii.

Zauważalny obecnie wzrost zainteresowania sztuką użytkową i rękodziełem artystycznym PRL przywrócił do łask dorobek spółdzielczości artystycznej w zakresie biżuterii. W powojennym pejzażu polskiej biżuterii ważne miejsce zajmują spółdzielnie artystyczne należące do Cepelii. Orno, Imago Artis, Rytosztuka, Juwelia, Metaloplastyka, Bursztyny czy Lubuska współtworzyły obraz biżuterii noszonej przez Polki. Jako przedmioty wykonywane w ilościach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset sztuk były bardziej dostępne niż biżuteria unikatowa, tworzona przez artystów-plastyków we własnych pracowniach. Sprzedawane w prowadzonych przez spółdzielnie salonach, sklepach Cepelii i Desach były również osiągalne w mniejszych miastach i stanowiły alternatywę dla biżuterii produkowanej masowo lub wykonywanej w sposób rzemieślniczy według starych, a więc często niemodnych już wzorów w lokalnych warsztatach jubilerskich.

Prowadzenie:
Anna Wiszniewska, historyczka sztuki i kostiumolożka pracująca w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.

Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Kiedy: 20.04.2021 (wtorek), godz. 18.00

14 kwietnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181819

Skip to content