Historia mody online: Gorsety – 400 lat z dziejów smukłej talii

Historia mody online: Gorsety – 400 lat z dziejów smukłej talii

Żaden z elementów garderoby nie wzbudza tyle emocji i kontrowersji co gorset. W kulturze zachodniej uważany jest za symbol kobiecej seksualności i preferowanego typu urody, ale też zniewolenia, opresji, uprzedmiotowienia kobiecego ciała i niezdrowego trybu życia. Choć dzisiaj raczej wyszedł z codziennego użycia – zarezerwowany na szczególne okazje, kojarzony ze sferą erotyki – cały czas jest przedmiotem westchnień milionów kobiet dążących do idealnej sylwetki i niezrażonych przez związane z nim negatywne konotacje. Obecny w modzie europejskiej już ponad czterysta lat, na dobre zagościł w kobiecej garderobie w XVII stuleciu, od tego czasu przechodząc zmiany formy, funkcji i znaczenia.

Prowadzenie: dr Anna Straszewska

Historyk sztuki i kostiumolog, pracuje w Pracowni Plastyki Współczesnej Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Prowadzi badania naukowe w zakresie historii ubioru oraz związków mody ze sztuką. Pracę magisterską poświęciła historii kobiecego stroju ślubnego w Polsce w XIX wieku, a doktorską, roli kostiumu historycznego w twórczości Jana Matejki.

W trakcie wykładu będzie okazja do zadawania pytania i wymiany opinii. Zapraszamy przed ekrany telefonów, komputerów i tabletów.

Historia mody online: Kształty, kabaty i gorsety – 400 lat z dziejów smukłej talii.
Kiedy: 27 maja, godz. 18.00

Więcej informacji.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie