“Helena i Otton Steinbornowie. Dobro Rzeczpospolitej – najwyższym prawem”

“Helena i Otton Steinbornowie. Dobro Rzeczpospolitej – najwyższym prawem”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż nowej wystawy czasowej  Helena i Otton Steinbornowie. Dobro Rzeczpospolitej – najwyższym prawem, który odbędzie się 7 września o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Torunia.

To wystawa prezentująca historię człowieka niezwykłego, Niemca z pochodzenia, a Polaka z wyboru, który całe swoje życie poświęcił Polsce i Toruniowi. To opowieść o wielkim patriocie, społeczniku, działaczu kulturalnym i naukowym, lekarzu. Otton Steinborn (1868–1936)  był jednym z najaktywniejszych działaczy na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę, przez co wielokrotnie naraził się władzom pruskim. Jego postawa wynikała nie tylko z patriotyzmu, ale także z głębokiego poczucia sprawiedliwości. Zabory były dla Steinborna czymś niezrozumiałym i nie do zaakceptowania. W listopadzie 1918 r. Otton Steinborn został członkiem zarządu Polskiej Rady Ludowej. 18 stycznia 1920 r. powitał wkraczające do Torunia Wojsko Polskie z płk. Stanisławem Skrzyńskim na czele. Tego samego dnia został pierwszym, komisarycznym burmistrzem Torunia, a funkcję tę pełnił do 9 lutego 1920 r. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był członkiem wielu toruńskich stowarzyszeń m.in. Towarzystwa Naukowego i Konfraterni Artystów, był także współtwórcą Książnicy Miejskiej. Jednak największe zasługi oddał Toruniu na polu działalności społecznej. Jako lekarz przez wiele pracował z osobami chorymi, szczególnie dotkniętymi chorobami wenerycznymi. Edukacja tych osób i nawoływanie ich do leczenia doprowadziło do uratowania wielu istnień ludzkich.

Wystawa jest także historią żony Ottona Steinborna – Heleny z domu Kawczyńskiej (1875–1952), która była spirytus movens w małżeństwie Steinbornów. Nie tylko wspierała męża we wszystkich działaniach, ale sama aktywnie brała uczestniczyła w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Była artystką (amatorką), poetką, nauczycielką i podobnie jak mąż wielką patriotką, działaczką społeczną i niepodległościową. W czasie zaborów prowadziła nielegalne nauczanie języka polskiego, historii i polskiej literatury. Należała do kilku polskich towarzystw i zajmowała się działalnością charytatywną. W czasie II wojny światowej nauczała na tajnych kompletach.

Przygotowywana ekspozycja jest opowieścią o ludziach nietuzinkowych, których nazwisko powinno być zapamiętane przez potomnych. Dzięki pomocy wnuków państwa Steinbornów oraz materiałom archiwalnym zachowanym w toruńskich instytucjach kultury i nauki pokazana zostanie historia miłości Ottona i Heleny Steinbornów, ich życie, wszechstronna działalność oraz dokonania. Odtworzony zostanie fragment pokoju z mieszkania przy ul. Łaziennej w Toruniu, w którym odbywały się często ważne (nie zawsze legalne) spotkania, wykorzystane będą pamiątki rodzinne, fotografie, rękopisy, a nawet meble i przedmioty codziennego użytku.

Aleksandra Mierzejewska

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra 

Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16
Wystawa czynna w terminie: 8 września – 18 listopada 2018
Wernisaż: 7 września o godzinie 17.00
Kurator: Aleksandra Mierzejewska

Fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7647279

Skip to content