Haft kujawski wczoraj i dziś

Haft kujawski wczoraj i dziś

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, w ramach realizacji zadania pt. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” dofinansowanego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotowało publikację „Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów”.
Opracowanie i wydanie dwuczęściowego katalogu ma na celu upowszechnienie zamierającej dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest umiejętność wyszywania. Pierwsza część zawiera wiadomości dotyczące historii haftu na kobiecym stroju ludowym, adaptacje na współczesnych formach, zasady kompozycji w oparciu o typowe motywy wykonywane odpowiednimi ściegami oraz dzieje rozwoju hafciarstwa po 1945 r. i powolny jego zmierzch w początkach XXI wieku. Całość uzupełniają liczne fotografie zabytkowych i współczesnych obiektów zdobionych kujawskim haftem. Drugą część stanowi teka zawierająca 20 tablic, na których zainteresowani nauką haftowania, znajdą m.in.: sposoby wykonania poszczególnych ściegów, wykańczania brzegów, wzory kujawskich motywów, wzory na czepce, fartuchy, obrusy i serwetki.

Publikacja przekazana zostanie uczestnikom warsztatów realizowanych w ramach zadania, bibliotekom, ośrodkom kultury oraz osobom zainteresowanym tą dziedziną rękodzieła ludowego.

 

Opracowanie i druk publikacji dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Dorota Kalinowska

 

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

Fot. muzeum.wloclawek.pl

29 lipca 2021 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337343

Skip to content