Gwiazdozbiór Kryminalny i Nagroda Literacka Marszałka Województwa

Widownia na sali klaszcze.

Gwiazdozbiór Kryminalny i Nagroda Literacka Marszałka Województwa

Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i |Pomorze - logo

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze potrwa od 17 do 21 kwietnia. To pięć ekscytujących dni, które wypełnią spotkania z czołowymi autorami kryminalnymi, prelekcje przygotowane przez specjalistów, panele dyskusyjne z udziałem publiczności, warsztaty literackie (również dla dzieci i młodzieży) oraz premierowe prezentacje nowości wydawniczych. Patronami honorowymi wydarzenia są marszałek województwa Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

– Rozwiązania zagadek kryminalnych znajdujemy na ostatnich stronach książek. Również zwycięzcę tegorocznego Gwiazdozbioru Kryminalnego poznamy pod koniec festiwalu – wydarzenia, które na stałe już wpisało się w kalendarzu kulturalnym naszego województwa. Dziękuję uczestnikom konkursu i zachęcam do skorzystania z bogatego programu Festiwalu Premier i Debiutów – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

W trakcie festiwalu ogólnopolskie premiery swoich powieści będą mieli Marek Krajewski, Marta Matyszczak, Robert Małecki i Mieczysław Gorzka. Poza tym odwiedzą nas tuzy literatury kryminalnej i sensacyjnej Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Julia Łapińska, Zygmunt Miłoszewski, Anna Kańtoch, Przemysław Semczuk i Krzysztof Zajas. Spotkamy się ze znakomitym reportażystą Jackiem Hołubem. Gościem specjalny będzie mistrzyni kryminału skandynawskiego Åsa Larsson.

Po raz pierwszy wokół Gwiazdozbioru Kryminalnego zacznie orbitować „konstelacja blogerów” – grono młodych ludzi promujących literaturę kryminalną i sensacyjną.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej książnicy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Jednak tym, na co czekamy najbardziej jest gala, podczas której poznamy nazwisko laureata lub laureatki Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego Kryminalny Debiut Roku 2023.

W tym roku do konkursu zgłoszono 18 debiutanckich powieści. Jury nominowało do nagrody troje autorów:

  • Andrzeja Graula za powieść „Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy” (Wydawnictwo GlowBook);
  • Przemysława Kowalewskiego za powieść „Kozioł” (Wydawnictwo Filia);
  • Aleksandrę Śmigielską za powieść „Oszustka” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak).

 

Nazwisko zwycięzcy poznamy 20 kwietnia. Laureat lub laureatka odbierze pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 złotych.

W tym roku po raz pierwszy przyznamy Nagrodę Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Danetty Ryszkowskiej-Mirowskiej za redakcję Kryminalnego Debiutu Roku 2023. Uhonorujemy w ten sposób ciężką pracę redaktora. Otrzyma on 4 000 złotych oraz pamiątkową statuetkę.

Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Książnica Kopernikańska i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

_

17 kwietnia 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7129296