„GRUPA TORUŃSKA” (1958–1978) – MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

„GRUPA TORUŃSKA” (1958–1978) – MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością informuje, że od 22 czerwca 2024 r. zostanie udostępniona najnowsza wystawa w Ratuszu Staromiejskim, dotycząca środowiska artystycznego Torunia pt. „Grupa Toruńska” (1958–1978) – malarstwo, grafika, rzeźba ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Zainicjowana przez prof. Stanisława Borysowskiego w lutym 1958 roku „GRUPA TORUŃSKA” należy do najbardziej znanych stowarzyszeń artystycznych w historii toruńskiego środowiska artystycznego. Zrzeszała i konsolidowała malarzy, grafików i rzeźbiarzy o niejednokrotnie bardzo odmiennych tendencjach twórczych w jeden, bardzo różnorodny organizm.

Spośród niemal 30 artystów, którzy w różnym okresie do niej należeli, wszyscy związani byli z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Byli to zarówno wykładowcy, jak i absolwenci. „Grupa” dawała możliwości międzypokoleniowej wymiany poglądów na sztukę, wzajemnych inspiracji i bodźców artystycznych, a podczas wspólnych wystaw – możliwość zamanifestowania potencjału twórczego młodego środowiska artystycznego.

Osiągnięciem „Grupy” była nie tylko aktywizacja środowiska artystycznego w Toruniu, lecz także jego unaocznienie w kraju i za granicą. W warunkach PRL-u wspólne szanse wystawiennicze odgrywały niezwykle istotną rolę także w budowaniu artystycznej indywidualności poszczególnych twórców.

Wystawy „Grupy” odbywały się w salach Biura Wystaw Artystycznych (wówczas w Dworze Artusa) i towarzyszyły od 1959 roku odbywającym się w toruńskim teatrze Festiwalom Teatrów Polski Północnej. Na obecnej wystawie zaprezentowano bardzo wiele prac, które podczas tych dorocznych wystaw były eksponowane i po nich – zakupione do zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Brak programu, wielopokoleniowość i skupienie artystów na wartościach formalnych oraz jakościowych sztuki pozwoliły członkom „Grupy Toruńskiej” być wówczas „jedną z nielicznych w naszym kraju, które przetrwały tak długi okres czasu. Jej trwałość wynika nie tylko z odnawiania swojego składu rozważnym dobrem młodych, ale i z artystycznego nonkonformizmu; nie wyróżniając specjalnie jednych tendencji nad drugie, przestrzega jednak, aby jakość górowała nad ilością” – pisał Bogusław Mansfeld w 1974 roku.

Anna Kroplewska-Gajewska

Zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy.

___

Wystawa: „GRUPA TORUŃSKA” (1958–1978) – MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu
Miejsce: Ratusz Staromiejski, II piętro, Mała Galeria
Termin: 22 czerwca – 31 grudzień 2024 r.
Kuratorka wystawy: Anna Kroplewska-Gajewska

 

14 czerwca 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189412

Skip to content