Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r.

Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r.

Muzeum Historii Włocławka zaprasza do odwiedzenia wystawy pt. Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r. Ekspozycja powstała w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy warszawskiej i obrony Włocławka przed bolszewikami w sierpniu 1920 r.

Zasadnicza część ekspozycji poświęcona jest przygotowaniom do obrony Włocławka oraz walkom, które w dniach 14-19 sierpnia stoczyły oddziały Wojska Polskiego, wspierane ochotnikami i ludnością cywilną. Przybliżono zagadnienia związane z przygotowaniami Polski do stoczenia decydującej bitwy, która często przez potomnych była określana mianem „cudu nad Wisłą”. Ostatnia część wystawy jest poświęcona kultywowaniu pamięci o wydarzeniach i uczestnikach bojów z sierpnia 1920 r. Ekspozycję kończą informacje dotyczące odbudowy Pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920 r., wzniesionego w Szpetalu w 1922 r. i zniszczonego przez niemieckich okupantów w latach II wojny światowej.

Zwiedzający mogą zapoznać się z licznymi dokumentami, obwieszczeniami i afiszami archiwalnymi, niepublikowanymi fotografiami, fragmentami wspomnień uczestników oraz mapami ilustrującymi przebieg walk. Ponadto na ekspozycji przedstawiono biogramy wybranych 32 żołnierzy Wojska Polskiego, obrońców miasta.

Wystawa powstała w oparciu o zasoby Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku, Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz zbiory prywatne.

Dodatkową atrakcją towarzyszącą wystawie będzie gra planszowa Bitwa o Włocławek 1920, przygotowana wspólnie z włocławską Fundacją „Ładowarka”. Odwiedzający Muzeum Historii Włocławka będą mogli wcielić się w postać pułkownika Wojciecha J. Gromczyńskiego, dowódcę obrony Włocławka, bądź też komkora Gaja, bolszewickiego wodza szturmującego nasze miasto.

Ekspozycja będzie czynna do 15 listopada 2020 r.

 

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7016864