“Gramy w niepodległość” – nowa gra na KPPE Edupolis

“Gramy w niepodległość” – nowa gra na KPPE Edupolis

Gra edukacyjna przygotowana przez ucznia – Jakuba Górzkowskiego
oraz nauczycielkę języka polskiego – Karolinę Szostak-Lubomską
z SP Nr 35 w Toruniu

14.09.2018 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu wraz z opiekunami (panią Magdaleną Żółtowską-Moch oraz Karoliną Szostak-Lubomską) wyruszyli do centrum, by oficjalnie zrealizować pierwsze działania w ramach projektu „Niepodległa” (projekt edukacyjny „Godność, wolność, niepodległość” dotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej).

Zadaniem uczniów było przejście gry „Gramy w niepodległość” zamieszczonej na Kujawsko-Pomorskiej Platformie Edukacyjnej – Edupolis. Uczestnicy, wykorzystując aplikację w telefonie komórkowym, przemieszczali się po mieście zgodnie z mapką wskazującą punkty, które należy odwiedzić. Szlak prowadził trasą toruńskich pomników nawiązujących do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wobec tego po drodze pojawiły się monumenty: Józefa Hallera, Polskich Artylerzystów, Żołnierzy Wyklętych, Elżbiety Zawackiej, Władysława Raczkiewicza, Stefana Łaszewskiego i Józefa Piłsudskiego. Uczniowie przy każdym z pomników odczytywali garść informacji umieszczonych w aplikacji Edupolis, a następnie wykonywali zadania, za które zdobywali punkty.

Autorzy gry – uczeń klasy 7 – Jakub Górzkowski oraz nauczycielka języka polskiego – pani Karolina Szostak-Lubomska stwierdzili, że ideą przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na pomniki, na co dzień niezauważane, wtapiające się w tło miasta, a przecież upamiętniające ważne osobistości czy też grupy osób, które tak wiele zrobiły dla suwerenności Torunia i Polski.

Zabawa okazała się dla uczniów doskonałą formą łączącą w sobie elementy technologii, edukacji historycznej i regionalnej, a także po prostu rozrywki. Uczestnicy gry dobrze się bawili, a jednocześnie odkrywali znane, choć jednak nie do końca, miejsca w swoim rodzinnym mieście.

W ten sposób uczniowie i nauczyciele z SP Nr 35 w Toruniu upamiętnili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto nadmienić, iż gra „Gramy w niepodległość” jest ogólnodostępna dla wszystkich użytkowników Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis. Także mieszkańcy Torunia mogą podczas niedzielnego spaceru z rodziną czy grupą znajomych oddać się rozrywce okraszonej nutą refleksji nad minionymi czasami.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie