GovTech Festival: Konkurs AI dla uczniów szkół średnich rozstrzygnięty

grafika przedstawiająca sztuczną inteligencję

GovTech Festival: Konkurs AI dla uczniów szkół średnich rozstrzygnięty

Związek Cyfrowa Polska, Centrum GovTech oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy wybrali finalistów konkursu dla uczniów szkół średnich na temat sztucznej inteligencji, który został zorganizowany w ramach GovTech Festival. Celem projektu było promowanie nowoczesnych technologii oraz upowszechnianie wiedzy o rozwiązaniach cyfrowych, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Partnerem konkursu była również Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która przyznała dodatkowo specjalne wyróżnienie.

Spośród ponad 70 nadesłanych prac jury wybrało trzy najbardziej wyróżniające się projekty.

Miejsce 1: Kacper Szczęsny z Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim za „Projekt Maska”, czyli aplikację do rozpoznawania czy dana osoba ma na twarzy maskę czy też nie.

Miejsce 2: Kamil Stępień z Zespołu Szkół nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim za „Project 2077”, który pokazuje na przestrzeni lat, jak zmieniały się funkcje sztucznej inteligencji w naszym otoczeniu.

Miejsce 3: Michał Wencel z I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu – „Polska 2061”, który pokazuje świat niemal w pełni przejęty przez sztuczną inteligencję i stawia pytanie, jakie w tym świecie jest miejsce dla człowieka.

Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez łódzką Strefę oraz rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego od Związku Cyfrowa Polska.

Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyznała Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nagroda w postaci sprzętu elektronicznego trafi do Adama Szepietowskiego z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych nr 17 w Łodzi. Finalista został doceniony za krótki film o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w życiu ludzi, którzy żyją w ciągłym pośpiechu

W maju na konferencji o AI prezentacja prac

Wybraliśmy prace, które w najbardziej kreatywny sposób pokazują, czym jest i czym może być w przyszłości sztuczna inteligencja. Cieszę się, że młodzi ludzie wiedzą, na czym polega cyfryzacja czy robotyzacja i jakie możliwości daje ona na przyszłość – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. I podkreśla, że finaliści będą mogli sami zaprezentować swoje prace podczas konferencji poświęconej AI, która zaplanowana jest na maj. – Ze swojej strony chciałbym zachęcić tych zdolnych, młodych ludzi, by opowiedzieli o swoich pracach. Bo to będzie też świetna okazja do dłuższej dyskusji na temat sztucznej inteligencji z rynkowymi ekspertami – dodaje Michał Kanownik.

Prace oceniali m.in. przedstawiciele Centrum GovTech Polska oraz Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. – Nowe technologie są już niezaprzeczalnie częścią naszego życia, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie wykorzystanie. Nadesłane prace są niejako odbiciem wiedzy na ich temat oraz wpływu nie tylko na samych autorów, ale na pokolenie. Budujące jest to, jak dobrze młodzi ludzie orientują się w tematyce związanej ze sztuczną inteligencją. Wierzę, że dzięki takim inicjatywom przekazujemy im nie tylko merytoryczną wiedzę, ale też zasady i dobre praktyki korzystania z dostępnych nam narzędzi. Zwycięzcom serdecznie gratuluję i mam nadzieję, że w przyszłości prace teoretyczne zamienią się w ciekawe projekty – powiedziała Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

– Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem inteligencji i kreatywności młodych ludzi. Prace konkursowe były na bardzo wysokim poziomie i pokazały interdyscyplinarne zastosowanie sztucznej inteligencji. Wiem, że jeszcze kilka lat nauki przed nimi. Jestem jednak głęboko przekonana, że laureaci konkursu w przyszłości przyczynią się do rozwoju nowych technologii i polskiego sektora IT – mówi Joanna Kuszlik-Cichosz, zastępca dyrektora ds. administracji OPI PIB.

Jury pod wrażeniem dużej świadomości AI wśród młodzieży

Przedstawiciele Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyznają, że poziom prac był bardzo wysoki.
– Nadesłane prace pokazują jak duża jest świadomość młodych ludzi w zakresie nowoczesnych technologii. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w naszym codziennym życiu wspiera i rozwija nasze działania, dając nowe możliwości, ale także inspiruje oraz motywuje do tworzenia kolejnych innowacji – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A. – Często obawiamy się, co jeszcze sztuczna inteligencja zmieni w naszych życiach, ale po analizie prac konkursowych możemy śmiało stwierdzić, że przyszłość innowacji leży w dobrych rękach. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania. Być może za kilka lat pojawią się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, aby wspólnie z nami rozwijać i realizować swoje wizje nowoczesnych technologii– podkreśla Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes ŁSSE S.A.

Konkurs został zorganizowany w ramach GovTech Festival. Miał na celu promowanie nowoczesnych technologii i upowszechnianie wiedzy o rozwiązaniach cyfrowych, które towarzyszą nam w życiu. Była to wspólna inicjatywa Związku Cyfrowa Polska, Centrum GovTech Polska, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

Dodatkowych informacji udziela:

Higher Media – Agencja PR dla Związku Cyfrowa Polska

Łukasz Antkiewicz
lukasz.antkiewicz@highermedia.pl
501 772 870


O Związku Cyfrowa Polska

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska” (ZIPSEE) to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.

Członkami Związku Cyfrowa Polska są: AB S.A., Action. S.A., Amazon Development Center Poland Sp. z o.o., Asseco Poland S.A., Canon Polska Sp. z o.o., Ericsson Sp. z o.o., Google Commerce ltd., Hewlett Packard Enterprise (HPE), HP Inc Polska Sp. z o.o., IS-Wireless, Komputronik S.A., LG Electronics Polska Sp. z o.o, Panasonic Marketing Europe GmbH Oddział w Polsce Sp. z o.o., Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., Sony Europe B.V. (Sp. z o.o.), Tech Data Sp. z o.o.


Fot. Pixabay

Źródło: Higher Media (materiały nadesłane)

6 kwietnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7253754

Skip to content