Goście z kruszwickiej astrobazy

Goście z kruszwickiej astrobazy

Urząd Marszałkowski odwiedzili (12 grudnia) młodzi astronomowie z Astrobazy Kopernik w Kruszwicy. Podczas spotkania z wicemarszałkiem Dariuszem Kurzawą rozmawiali między innymi o obserwacjach, zajęciach i projektach prowadzonych w obserwatorium.

Astrobaza w Kruszwicy to jedno z czternastu ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych, które powstały w Kujawsko-Pomorskiem w ramach marszałkowskiego projektu finansowanego z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Obserwatoria działają także w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Świeciu, Gostycynie, Żninie, Złejwsi Wielkiej i Unisławiu. – To wyjątkowy projekt, nie tylko w skali w kraju. Nasze astrobazy pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Obserwatorium przy Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy należy do tych astrobaz, które działają najprężniej. Do Torunia przyjechała 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży z koła astronomiczno-przyrodniczego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza, koła astronomicznego przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika oraz koła fotograficzno-astronomicznego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy. Wśród gości byli opiekunowie kruszwickiej astrobazy, absolwenci kruszwickiej szkoły, którzy kontynuują naukę i rozwijanie astronomicznych pasji w Inowrocławiu, a także zwycięzcy tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego.

Po spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim młodzi astronomowie uczestniczyli w seansie w toruńskim Planetarium, zwiedzili też toruńską Starówkę.

Czytaj też: Astrobazy: propozycje grudniowych obserwacji

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Łukasz Piecyk, Wizyta młodzieży z astrobazy z Kruszwicy w Urzędzie Marszałkowskim
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7163730

Skip to content