Goście z Erazmusa w KPCEN

uczestnicy programu Erasmus+

Goście z Erazmusa w KPCEN

Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli we Włocławku logotyp

27 kwietnia nauczyciele i nauczycielki z Cypru, Irlandii, Finlandii, Węgier i Rumunii odwiedzili Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Przyjechali do Polski w ramach programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna i są gośćmi w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach. Podczas wizyty we włocławskim KPCEN towarzyszyli im: dyrektor szkoły w Radomicach, Jolanta Kruszyńska, nauczyciele z tej szkoły pełniący także rolę tłumaczy oraz uczniowie z klas V-VII.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania zgromadzonych przez wicedyrektor KPCEN we Włocławku, Małgorzatę Wdowczyk, która przekazała najważniejsze informacje o naszej placówce i jej zadaniach związanych ze wspieraniem nauczycieli naszego regionu.

Uczestniczący w międzynarodowej wymianie pedagodzy obserwowali otwarte zajęcia edukacyjne dla uczniów prowadzone w naszym Centrum.

Dzieci i młodzież zawsze fascynują czujniki pomiarowe w pracowni przyrodniczej. Goście także byli nimi zainteresowani, brali aktywny udział w wykonywaniu doświadczeń razem z uczniami. Sprawdzali między innymi, ile dwutlenku węgla znajduje się w wydychanym powietrzu, jak na monitorach laptopów zmieniają się wykresy obrazujące poziom pulsu w spoczynku i podczas wykonywania przysiadów. W kończącym zajęcia badaniu ankietowym, które nauczyciele konsultanci przeprowadzili przy pomocy aplikacji mentimeter, zgodnie odpowiedzieli, że chętnie by wykorzystali czujniki pomiarowe w swoich szkołach.

Nauczyciele bibliotekarze pokazali, jak narzędzia TIK mogą wspomagać edukację czytelniczą. Zaprezentowali roboty do nauki programowania: gąsiennicę, pszczółkę, Dasha i Photona oraz ozoboty. Motywem przewodnim pierwszej części zajęć był Mały Książę. Łączyły one umiejętności związane z programowaniem i treść lektury, odbiór której wzbogacony jest przez rozszerzoną rzeczywistość. Druga część skupiała się wokół tematyki kosmicznej, podkreślając, że obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika. Dla większości uczestniczących w spotkaniu osób nowością był magiczny dywan, na którym, po zabawach związanych z kosmosem i planetami, uczniowie rozegrali krótki „kosmiczny mecz”.

Dla międzynarodowej grupy nauczycieli było to doskonałe nawiązanie do dalszej części programu ich wizyty – pojechali do Torunia, miasta rodzinnego wielkiego astronoma.

 

 

5 maja 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7023299