„Gorsety” kobiet. Pomiędzy stereotypami a codziennością w bydgoskiej prasie międzywojennej – wystawa

„Gorsety” kobiet. Pomiędzy stereotypami a codziennością w bydgoskiej prasie międzywojennej – wystawa

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dlaczego jesteśmy takie? Miłe – niemiłe, pracowite – bierne, prące do celu i stojące w miejscu? Spełnione i niespełnione? Posłuszne, ambitne, wesołe, zrozpaczone, usłużne, ciekawe świata, narzekające… Jakie znaczenie ma to, co nam się wbija do głów jako zasady, stereotypy i zwyczaje, których nie wolno złamać, nad którymi nie wolno nawet debatować? Dlaczego przyjmujemy na wiarę, że tradycje i normy, kiedyś, przez nie wiadomo kogo wymyślone, są ważniejsze od naszych uczuć, odczuć, marzeń i planów? Od osobistego spełnienia? I że zawsze tak było, i że tak być musi? Dlaczego – choć kobiety zrzuciły gorsety już dawno – zmuszone jesteśmy zdejmować je wciąż od nowa? – pyta pomysłodawczyni wystawy, Małgorzata Grosman.

Niesamowita wiwisekcja narracji o kobietach w dwudziestoleciu międzywojennym, przeprowadzona na chłodno z dziennikarskim profesjonalizmem. Obraz? Jest wielobarwny i czarny, pokreślony, ale mocny. Kojarzą się tu słowa z wiersza „Portret kobiecy” Szymborskiej: „Zmie­niać się, żeby tyl­ko nic się nie zmie­ni­ło. / Sła­ba, ale udźwi­gnie. / Czy­ta Ja­sper­sa i pi­sma ko­bie­ce. / Nie wie, po co ta śrub­ka i zbu­du­je most”. Czy rozwój i upływ czasu ograniczają manipulację, czy tylko przyjmuje ona nowe formy – oswojone bądź skryte?

Małgorzata Grosman, z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach i przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką – zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji. Ponieważ jest miłośniczką kryminałów napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: „Mord na Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”. Jest również autorką publikacji poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej „Ostromecko w opowiadaniach” i podcastów „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”. Wydała też opowieść o bydgoszczankach doby międzywojnia Bydgoszcz jest kobietą, która stała się impulsem do stworzenia wystawy „Gorsety” kobiet.

Wernisaż wystawy będzie zarazem pierwszym spotkaniem z cyklu …i żeby się spotkać, i pogadać. Uważność i współdziałanie to tutaj słowa klucze. Zapraszamy serdecznie, jeżeli dopisze pogoda rozmowy połączymy z piknikiem na świeżym powietrzu (dziedziniec KPCK), wstęp wolny.

Autorka wystawy: Małgorzata Grosman, projekt graficzny: Daria Wojnicka, współpraca z ramienia KPCK: Alicja Dużyk. Ekspozycja odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kiedy: 17 września (sobota) godz. 17:00

15 września 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,040,307