Golub-Dobrzyń: lekcja miłości ojczyzny

Brama graniczna na moście między Golubiem i Dobrzyniem, początek XX wieku (fot. z domeny publicznej) i współczesna replika bramy (fot. Andrzej Goiński/UMWKP)

Golub-Dobrzyń: lekcja miłości ojczyzny

100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. Dzisiaj (17 stycznia) najbardziej spektakularne wydarzenie w jubileuszowym kalendarium – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia przygotowaną przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną. Uroczystości objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Kolejne najbliższe wydarzenia. Golub-Dobrzyń – 100. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski (film 12,5 min.)

– Czternaście długich miesięcy musieli czekać Polacy na Pomorzu i Kujawach Zachodnich, by odrodzona w listopadzie 1918 roku Rzeczpospolita przyszła także do nich. Uroczyście obchodzimy setną rocznicę tamtych wydarzeń. To piękna lekcja historii, lekcja miłości ojczyzny. Ważne, byśmy w takich chwilach byli razem – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Pamięć historii buduje wspólnotę

Miejsce drugiej część głównych wojewódzkich uroczystości rocznicowych zostało wybrane nieprzypadkowo. Golub – wówczas samodzielnie miasto na granicy mocarstw zaborczych (po stronie niemieckiej) – był pierwszym pomorskim miastem zajętym przez Polskę na mocy traktatu wersalskiego. 17 stycznia 1920 roku wkroczyła tu – od strony Dobrzynia, przez most na Drwęcy, który dziś nosi jej imię – Błękitna Armia generała Józefa Hallera.

Rekonstrukcja tej historycznej operacji będzie osią piątkowych wydarzeń. Weźmie w niej udział stuosobowa grupa rekonstrukcyjna w uszytych specjalnie na tę okazję mundurach z epoki. Na moście stanie replika bramy granicznej, którą sforsuje polskie wojsko. Wcześniej, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, który jest współgospodarzem wydarzeń w Golubiu-Dobrzyniu, konferencja naukowa w Urzędzie Miasta i Marsz dla Niepodległej przez miasto, podczas którego złożymy kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W programie także uroczystość wojskowa i piknik patriotyczny na Zamku Golubskim.

Program piątkowych uroczystości

Obchody stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy zaplanowane zostały na cały rok. Złożą się na nie wydarzenia kulturalne, realizacje wydawnicze (wydamy m. in. komiks i księgę stulecia), imprezy sportowe i kampania edukacyjno-historyczna w szkołach. Wśród najbliższych, które odbędą się w styczniu i lutym są m.in. odsłonięcie tablic upamiętniających ojców naszej niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, gen. Józefa Hallera i gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego – w Bydgoszczy. Warte uwagi są też współorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej koncert „Tryptyk Niepodległa” w Operze Nova, dwie interesujące wystawy w Wojewódzkiej Bibliotece im. Bełzy w Bydgoszczy oraz dwie imprezy sportowe – sztafeta do Pucka i bieg „100 kilometrów na stulecie” na trasie Golub-Dobrzyń, Inowrocław, Brodnica, Tuchola.

Program obchodów – najbliższe wydarzenia

Pamięć historii buduje wspólnotę

Pomorze musiało na wolność poczekać

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Brama graniczna na moście między Golubiem i Dobrzyniem, początek XX wieku (fot. z domeny publicznej) i współczesna replika bramy (fot. Andrzej Goiński/UMWKP)

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7639335

Skip to content