Gdzie po kulturalne inspiracje na wakacje? Sprawdź, co przygotowało Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Plakat podzielony na dziewięć prostokątów ze zdjęciami warsztatów, wystaw i innych atrakcji organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Gdzie po kulturalne inspiracje na wakacje? Sprawdź, co przygotowało Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe w BydgoszczyWakacje to czas, który kojarzymy najczęściej z dłuższymi lub krótszymi wypadami poza miejsce zamieszkania, a nawet poza kraj, zapominając przy tym, co czeka tuż za rogiem. W lipcu i sierpniu bydgoskie instytucje kultury w żadnym wypadku nie biorą urlopu. Wręcz przeciwnie – wystarczy spojrzeć choćby na program Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które szykuje szereg ciekawych wydarzeń specjalnie na czas wakacji.

Między kolejnymi wycieczkami nad wodę lub w góry można wybrać się na nieco krótszą, choć równie ekscytującą eskapadę z kulturą i odwiedzić któryś z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Na prezentowanych tam wystawach stałych i czasowych coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy lokalnej historii („Od Starego Rynku do pl. Wolności”, „Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum” w Spichrzach nad Brdą; „W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic”, „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów” w Zbiorach Archeologicznych), jak i ci zainteresowani sztuką w najlepszym wydaniu („Obrazy nie-/rzeczywistości”, „Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków” w Gmachu głównym; „Twórczość Leona Wyczółkowskiego” w Domu Leona Wyczółkowskiego).

Atmosferę grozy najlepiej czuć nocą, ta jednak w okresie letnim jest wyjątkowo krótka. Fani mroku i opowieści z dreszczykiem nie muszą się jednak martwić, bo w Exploseum do końca października będzie straszyć wystawa „Groza. W drodze do szaleństwa” otwarta w trakcie niedawnej Europejskiej Nocy Muzeów. Pracownicy placówki przypominają też, że sam kompleks dawnej fabryki DAG Fabrik Bromberg można zwiedzać w ramach trzech tras: podstawowej, alternatywnej i ekstremalnej.

W Aptece pod Łabędziem można natomiast podziwiać płaskorzeźby o tematyce medycznej i farmaceutycznej stworzone przez Jana Harasimowicza, aptekarza ze Strzelna.

Skarb bydgoski wzbogaci się o nowe eksponaty. Znamy termin wernisażu

A co w przypadku, gdy ktoś nadrobił już wszystkie muzealne zaległości? Nic straconego, bydgoska instytucja przygotowuje bowiem nową odsłonę „Skarbu bydgoskiego”, czyli ekspozycji prezentującej jedno z najcenniejszych znalezisk numizmatycznych z terenu naszego kraju.

Wystawa już wkrótce zostanie poszerzona o odkrytą wraz z monetami biżuterię, która zyskała nowy blask dzięki pracy konserwatorów. Wernisaż odbędzie się 25 lipca o godz. 17:00 w Europejskim Centrum Pieniądza przy ul. Mennica 4. Rozbudowana ekspozycja „Skarb bydgoski” pokaże nie tylko same precjoza pochodzące z XVI i XVII w. (m.in. elementy ozdób wykonane ze szlachetnych metali z dodatkiem drogocennych kamieni i emalii), ale także unikalną historię ich twórców, właścicieli i użytkowników.

Jeśli nie zdążycie na otwarcie, nic nie stoi na przeszkodzie, by dzieje tych wartościowych eksponatów poznać wraz z przewodnikiem w trakcie oprowadzania dla grup (wtorki, godz. 12:00) i osób indywidualnych (środy, godz. 12:00).

Spacery tematyczne, warsztaty i gry terenowe. Bogaty program wydarzeń w MOB

Wakacyjną tradycją w Muzeum Okręgowym są tematyczne spacery ze sztuką, historią i architekturą w rolach głównych. Wykłady plenerowe, tak lubiane przez bydgoszczan, zdążyły wystartować jeszcze w czerwcu, jednak to właśnie lipiec i sierpień będą stały pod znakiem pieszych wędrówek po mieście nad Brdą.

I tak na przykład będzie można ruszyć szlakiem prezydentów Bydgoszczy z okresu II RP, udać się do Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych CM UMK, odkryć tajemnice Wyspy Młyńskiej czy dowiedzieć się więcej o życiu towarzyskim dawnych mieszkańców. Nie zabraknie także wątków dotyczących kulturotwórczej działalności Muzeum Okręgowego, które w sierpniu będzie obchodzić 101. Rocznicę powstania. Do prowadzenia spacerów zaangażowano historyków i archeologów związanych z MOB i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Własną ofertę przygotowało również Centrum Edukacji Muzealnej mieszcząca się przy ul. Mennica 6. Edukatorki przez całe wakacje będą prowadzić warsztaty plakatu dla dzieci odwiedzających muzeum przy okazji półkolonii. Każdy może wziąć natomiast udział w kreatywnych „oPROwadzaniach” po wystawach w Domu Leona Wyczółkowskiego i Gmachu głównym, o ile tylko znajdzie jeszcze pięć chętnych osób. Na jedyną w swoim rodzaju wizytę w muzeum wybierzemy się od wtorku do niedzieli.

Plan dodatkowych wydarzeń zapowiada się równie obficie także w Exploseum. 13 i 27 lipca oraz 10 i 17 sierpnia przy ul. Alfreda Nobla rozgrywane będą gry terenowe pod nazwą „Partyzanci”. Za sprawą zabawy przeniesiemy się do 1944 roku, a naszym zadaniem będzie infiltracja fabryki i przekazanie dowództwu pozyskanych informacji. W tych samych terminach Exploseum zorganizuje też warsztaty garncarskie, w czasie których uczestnicy wykonają naczynie i rzeźbę własnego pomysłu, używając w tym celu gliny i metod znanych od zarania dziejów.

„Od 100 lat dzielimy się kulturą” – tak brzmiało hasło ubiegłorocznych obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego. Wystarczy rzut oka na ofertę MOB, by stwierdzić, że wakacje nie są dla niej żadną wymówką.

Źródło: muzeum.bydgoszcz.pl

2 lipca 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190251

Skip to content