Gala konkursu wiedzy o wielkich Polakach

Gala konkursu wiedzy o wielkich Polakach

Herb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Stanisław Karol Kołodziejczak, uczeń Szkoły Podstawowej nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku zwyciężył w ósmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach. Tegoroczne hasło konkursu to „Święty Jana Paweł II na tle historii Polski w XX i XXI wieku”. 24 czerwca w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku pod Toruniem odbyła się gala wręczenia nagród. Gościem uroczystości był brat Marian Markiewicz, współpracownik kardynała Karola Wojtyły i wieloletni przyjaciel papieża Polaka.

Tegoroczny konkurs, ze względu na epidemię Covid-19, przeprowadzono w dwóch etapach: szkolnym i rejonowym. Etap wojewódzki nie odbył się. Spośród 682 uczniów z 66 szkół w regionie do drugiego etapu zakwalifikowano 81 osób. Wyniki z testu pisemnego na szczeblu rejonowym pozwoliły wyłonić 21 laureatów, którzy uzyskali co najmniej 80% punktów.

Najlepsze wyniki uzyskali:

  • I miejsce: Stanisław Karol Kołodziejczak ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku,
  • II miejsce: Anna Domańska z Niepublicznej Szkoły im. Jana Pawła II w Pocierzynie (powiat radziejowski),
  • III miejsce: Piotr Tomaszewski z Niepublicznej Szkoły im. Jana Pawła II w Pocierzynie (powiat radziejowski),
  • IV miejsce: Martyna Wadach z Zespołu Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy,
  • V miejsce: Julia Leśniak ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Toruniu.

Podczas uroczystości marszałka województwa Piotra Całbeckiego reprezentował dyrektor Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Łukasz Walkusz. Na gali obecny był także kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik.

Konkurs odbył się pod patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego. Organizatorem jest  Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Civitas Christiana, Zgromadzeniem św. Michała Archanioła, Fundacją Centrum Edukacji Młodzieży, Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, Toruńskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu i Instytutem Pamięci Narodowej.

  Więcej informacji i wyniki konkursu zamieszczone są na stronie organizatora.

Po uroczystym wręczeniu nagród odbyło się spotkanie z bratem Marianem Markiewiczem, należącym do Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. W 1978 roku zakonnik pracował w polskiej instytucji kościelnej Collegio Polacco przy Piazza Remuria w Rzymie. Tam spotkał się z kardynałem Karolem Wojtyłą, został jego kierowcą. Wspomnienia brata Mariana stały się przyczynkiem do powstania książki „Winowajca” wydanej na zlecenie Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Tytuł publikacji nawiązuje do słów Ojca Świętego, który podczas jednej z pielgrzymek do Polski powiedział o zakonniku – To ten winowajca, który mnie przywiózł na konklawe i tutaj (w Rzymie) zostawił.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP, Gala podsumowująca ósmą edycję Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7021342