Frekwencyjny sukces 23. Pikniku Naukowego

Frekwencyjny sukces 23. Pikniku Naukowego

Ponad 50 000 osób odwiedziło w minioną sobotę 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Goście z wielu krajów obejrzeli na PGE Narodowym niemal 1000 pokazów.

Piknik Naukowy, który w tym roku odbył się pod hasłem „My i Maszyny”, to największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa. Organizowana wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, jest już rozpoznawalną, międzynarodową marką. Od lat przyciąga wielu zagranicznych gości i stanowi wzór do naśladowania: swoje Pikniki organizują Ukraina, Gruzja, Chorwacja, Rosja i Litwa.

W tym roku po raz pierwszy przestrzeń Pikniku podzielona została na 7 stref tematycznych: Strefę Przyszłości, Cywilizacji, Zdrowia, Kultowych Eksperymentów, Rodziny, Relaksu, „Zrób to sam”, Strefa Gości Zagranicznych. Dzięki temu odwiedzający mogli w prosty sposób odnaleźć najbardziej interesujące ich tematycznie pokazy. Ponad 200 wystawców dzieliło się swoją wiedzą, przez cały dzień organizując atrakcyjne, bo od pierwszych godzin oblegane pokazy. Były roboty humanoidalne, odpowiadające na proste pytania, budziły ciekawość, bo w niedalekiej przyszłości zastąpią nas jako np. recepcjoniści czy pomoc domowa. Goście mogli zobaczyć na własne oczy, jak drukuje się drobne przedmioty codziennego użytku, dzieci cieszyły się drukując pod okiem fachowców… żelki, można było poznać sekrety urządzeń używanych w najnowszej medycynie, samochody jeżdżące bez kierowcy i wiele, wiele innych fascynujących maszyn. Wiele osób zadawało sobie pytanie: czy któregoś dnia nie obudzimy się w świecie zdominowanym przez technologię? Kto jest w stanie przewidzieć, do czego zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja? – Maszyny niosą nam postęp, ale musimy wierzyć w racjonalność człowieka, który te maszyny projektuje i definiuje ich cele – odpowiadał Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

Ponad 50 000 osób spędziło ten dzień na PGE Narodowym. Popularne były strefy relaksu, np. Polskiego Radia Dzieciom, gdzie czytano dzieciom bajki i gdzie można było przekonać się, jak łatwo myślami kierować samochodem. Całe rodziny uczestniczyły w grach zręcznościowych i planszowych, na dzieciach wrażenie robiły i roboty, i dinozaury!

– Polskie Radio obecne jest na Pikniku od 23 lat, jesteśmy z tego bardzo dumni – mówi prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. – Serce rośnie, kiedy się widzi, z jak wielkim zainteresowaniem spotkało się to wyjątkowe wydarzenie w minioną sobotę. Najwyraźniej wraz z Centrum Nauki Kopernik właściwie oceniliśmy potrzebę wiedzy i bliższego poznania maszyn, tych które towarzyszą nam na co dzień, ale i tych, które dopiero testowane są w ośrodkach badawczych, aby nam pomagać w życiu a nawet życie ratować. Tegoroczna frekwencja dowodzi, że Piknik Naukowy to ważna i potrzebna, nie tylko Warszawiakom, impreza.

Wystawcy to instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe. Co roku nie tylko  prezentują swoje osiągnięcia, ale także odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. W tym roku po raz pierwszy swoje pokazy na scenie mieli yotuberzy naukowi, m.in. Huyen Pham prowadząca kanał „Emcekwadrat”, Piotr Kosek – „Astrofaza”, Katarzyna Gandor i Bartłomiej Szcześniak. Na stanowiskuPolskiego Radia odbywały się pokazy, których gospodarzami byli Tomasz Rożek i Jakub Marcinowicz. Tłumy gości przyjęły zaproszenie do multimedialnej wędrówki po świecie radia: nagrywali swój głos na taśmę, pod kierunkiem dziennikarzy Polskiego Radia i uczyli się montażu, obserwowali, jak nagrywa się wiele ścieżek instrumentalnych tak, aby powstał z nich jeden utwór. Wrażenie robiły słuchowiska binauralne  Teatru Polskiego Radia, i „spacer” w goglach VR 360 – dzięki tej technologii można było „wejść” do studia emisyjnego w czasie audycji radiowej Jedynki i Czwórki oraz do radiowych sal koncertowych – złudzeniu, że jest się na żywo na koncercie Johna Portera i Wojciecha Mazolewskiego ulegli wszyscy oglądający. Goście, którzy nie zdołali przybyć tego dnia na Narodowy, mogli uczestniczyć w wydarzeniu dzięki streamingom Polskiego Radia. Na stanowisku Centrum Nauki Kopernik na odwiedzających czekały inne atrakcje: mogli na przykład zmierzyć skłonność do podejmowania ryzyka, odkryć zmysły maszyn, poczuć, jak impulsy elektryczne wykorzystywane są do sterowania pracą mięśni i poznać trendy w elektromodzie. Zapraszamy za rok!

 Więcej informacji: www.pikniknaukowy.pl

Fot. Polskie Radio

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646165

Skip to content