FotoGrafika – warsztaty twórcze z fotografii

studio fotograficzne

FotoGrafika – warsztaty twórcze z fotografii

logo Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zaprasza na cykliczne warsztaty twórcze z fotografii skierowane do młodzieży licealnej i dorosłych. Zajęcia będą prowadzone przez artystów, profesjonalnie zajmujących się fotografią.

Warsztaty będą bazować na inspiracji, koncepcji, doświadczeniu. Uczestnikom zostanie przekazana w niekonwencjonalny sposób wizja sztuki fotografii, a także mnogość form wyrazu osiągalna dzięki łączeniu technik tradycyjnych ze współczesnymi. W trakcie zajęć pobudzimy zmysły, rozwiniemy kreatywne myślenie, zaszczepimy chęć do poszukiwań i własnych eksperymentów. Sięgniemy po dawne techniki oraz pokażemy nieoczywiste sposoby kreowania cyfrowych obrazów fotograficznych.

Cykl będzie się składał z pięciu sobotnich spotkań od marca do maja.

  • Fotografia otworkowa (pinhole photography) – 23.03.2024

Camera obscura – zwykła puszka zaopatrzona w materiał światłoczuły i malutki otworek. Użycie jej stanowi najprostszy sposób rejestracji obrazu rzeczywistości. W dobie zaawansowanych technologii cyfrowych, camera obscura pozwala uzyskać nieprzewidywalne, czasem wręcz owiane tajemnicą efekty. W czasie zajęć uczestnicy poznają budowę kamery otworkowej, jej zarys historyczny, a także zasady i możliwości posługiwania się aparatem bez obiektywu. Samodzielnie zbudują tego typu kamerę oraz podejmą się kreacji własnej fotografii przy jej użyciu.

  • Praktyczna historia fotografii portretowej – 13.04.2024

Warsztat pozwala spojrzeć wstecz, by zobaczyć jak wyglądało zaplecze pracy XIX wiecznego portrecisty. Uczestnicy poprzez pracę z wielkoformatowym aparatem poznają dawne atelier oraz samodzielnie wykonają portret na papierze fotograficznym. To także wyjątkowa okazja do odkrycia w jaki sposób można połączyć współczesne technologie z dawnymi.

  • Transfer polaroida – 20.04.2024

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z techniką przenoszenia fotografii polaroidowych na inne podłoża papierowe – będzie to wstęp do eksperymentowania z fotografią analogową. W efekcie portret wykonany polaroidem przeniesiemy na papier akwarelowy.

  • Cyjanotypia – 18.05.2024

Jedna z pierwszych XIX wiecznych technik fotograficznych, opracowana w 1842 roku przez Johna Herschela. W historii cyjanotypia zakorzeniła się dzięki Annie Atkins, która użyła nowej techniki do stworzenia pierwszej w dziejach publikacji z wykorzystaniem fotografii, jaką był Atlas Alg. Obrazy w nim zawarte były negatywami – cienie roślinnych organizmów dzięki soli żelaza uwidoczniły swój kształt na niebieskim tle. Współcześnie cyjanotypia przeżywa renesans, wielu twórców znajduje w niej nową wartość i inspirację. Warsztaty pozwolą na zapoznanie się z techniką cyjanotypii, jej historią i obecnie stosowanymi zastosowaniami.

  • Fotogram – 25.05.2024

Obraz fotograficzny otrzymany bez użycia aparatu fotograficznego, a jedynie poprzez naświetlenie materiału światłoczułego przysłoniętego różnego rodzaju przedmiotami półprzezroczystymi lub nieprzezroczystymi. Na końcu dany materiał zostanie utrwalony chemią fotograficzną.

 

Spotkania rozpoczną się o godz. 10.00. Czas trwania: od 120 – 180 min.
Koszt: 50 zł za jeden warsztat, 200 zł za cały cykl.
Ilość miejsc ograniczona. Wpisanie na listę po wcześniejszym opłaceniu kursu.

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku, ul. Miedziana 2/4
Informacje: tel. 54 411 21 20 e-mail: galerwlc@wp.pl

 

Źródło: galeriasztuki.wloclawek.pl

12 lutego 2024 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6869168