Fotografia wernakularna

Ramka z zdjęciem rodzinnym oraz luźne stare fotografie na stoliku.

Fotografia wernakularna

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu - logo

Na początku XXI wieku współczesny francuski kurator wystaw i krytyk fotografii Clément Chéroux wprowadził do swoich analiz termin „fotografia wernakularna”. Odnosi się on do zdjęć, które nie są ani fotografią dokumentalną, ani fotografią artystyczną. Według jego definicji to zdjęcia, na których nie wiemy, co się dzieje, nie wiemy, dlaczego zostały wykonane; Fotografie te były i są tworzone przez autorów nieprofesjonalnych, to zazwyczaj zdjęcia pojedyncze, pozbawione nie tylko podpisu, ale także kontekstu, nie tworzące serii, cyklu i często też – nieudane.

Polskie wydanie tekstów Clémenta Chéroux ukazało się w roku 2014 nakładem wydawnictwa Fundacji Archeologii Fotografii w Warszawie w tłumaczeniu Tomasza Swobody. Wykład poświęcony będzie wspólnej analizie, wraz z jego uczestnikami, miejsca fotografii wernakularnej w historii polskiej i globalnej fotografii na progu XXI wieku. To zarazem zaproszenie do zaglądania w posiadane domowe zbiory fotografii. W części drugiej prowadzący zaproponuje sposób archiwizowania zbiorów fotografii znajdujących się w każdym polskim domu.

Wykład z cyklu „Sztuka fotografii” poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

Wstęp wolny.

Termin: 3 czerwca 2024 r., godz. 17:00

Miejsce: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, ul. Kościuszki 75-77, 4 piętro, sala 406

Źródło: WOAK

_

16 maja 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181733

Skip to content