Finałowe spotkanie Roku Mikołaja Kopernika “Nowe Obroty”

Czarno-biała kompozycja geometryczna.

Finałowe spotkanie Roku Mikołaja Kopernika “Nowe Obroty”

Instytut B61, Fundacja Platon oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszają w dniach 16-18 lutego 2024 r. młodzież, starsze dzieci i nauczycieli do Dworu Artusa w Toruniu na finałowe spotkanie Roku Mikołaja Kopernika Nowe Obroty.

 

Czym są Nowe Obroty?

Odważne spojrzenie w przyszłość i stosowanie krytycznego myślenia są kluczami do zrozumienia i akceptacji nadchodzących zmian. Mimo pragnienia życia w teraźniejszości i zachowania tego, co dla nas cenne, jutro pozostaje nieodkryte, choć kształtujemy je już dzisiaj.

W ramach Nowych Obrotów, finałowego akcentu Roku Mikołaja Kopernika, stajemy przed wyzwaniem zgłębienia idei mających potencjał zmiany naszego postrzegania świata i naszego miejsca w nim. Skupiamy się na dwóch zagadnieniach: detekcji życia pozaziemskiego, potencjalnym odkryciu, które może radykalnie zmienić naszą ziemską tożsamość, oraz równości na Ziemi – rewolucji wymagającej od nas nie tylko naukowej odwagi, ale i konkretnego działania.

Nowe Obroty to nie tylko arena dla naukowej i artystycznej ekspresji, lecz przede wszystkim przestrzeń inspiracji do osobistych poszukiwań i refleksji nad jutrem. Spotkania z wybitnymi osobistościami – od laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, przez naukowców z NASA i Uniwersytetu Harvarda, po Leszka Możdżera i profesora Pawła Nurowskiego z ich rewolucyjnym projektem fortepianu dekafonicznego – zapraszają do świata, w którym nauka i sztuka łączą się, otwierając nowe perspektywy na humanistyczne rozważania o istocie rzeczywistości, czasu i przestrzeni.

Zapraszam Was do wspólnego przeżywania tej niezwykłej podróży, gdzie granice między nauką a sztuką zacierają się, inspirując do głębszego zrozumienia otaczającego nas świata.

kurator dr Jan Świerkowski
(Instytut B61)

W trakcie tego wydarzenia można będzie wysłuchać wykładu Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Leymah Gbowee “Uwalniając pasję, twórczość i inteligencję dziewcząt” oraz spotkać się z wybitnymi naukowcami z NASA (dr Mary A. Voytek) oraz z Harvardu (prof. Avi Loeb), którzy zajmują się badaniami nad życiem w kosmosie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny, wejściówki do odebrania w Księgodzielni Urzędu Marszałkowskiego, Plac Teatralny 2, Toruń. Istnieje również możliwość umówienia grupy zorganizowanej z organizatorami (kontakt: media@instytutb61.com).

Nowe Obroty zaczynają się 16 lutego 2024 r. biletowanym koncertem Life & Science Leszka Możdżera na dwa fortepiany, w tym jeden instrument dekafoniczny (dziesiętny) skonstruowany z naukowcami z Polskiej Akademii Nauk.  Bilety

 

Wykłady w sobotę i niedzielę są bezpłatne.

Strona wydarzenia  

_

15 lutego 2024 r.

 

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7647279

Skip to content