Finał konkursu ,,Kurs na Horn”

Finał konkursu ,,Kurs na Horn”

Kinga Sawicka z Torunia zwyciężyła w krajowym finale konkursu wiedzy o morskiej historii Polski „Kurs na Horn”. W nagrodę zwyciężczyni weźmie udział w styczniu przyszłego roku w rejsie na Przylądek Horn. Finałowe zmagania odbyły się 12 września w Urzędzie Marszałkowskim, zakwalifikowało się do nich dwudziestu młodych ludzi z całej Polski.

Gratuluję Wam rozległej wiedzy na temat historii naszego kraju i dokonań polskich żeglarzy. Żeglarstwo to wolność, ale również i hart ducha a program ,,Kurs na Horn” świetnie łączy zdobywanie wiedzy z pracą nad kształtowaniem charakteru. Doświadczenia i wiadomości, które zdobyliście uczestnicząc w tym przedsięwzięciu to cenny kapitał na Wasze dorosłe życie – mówił do finalistów marszałek Piotr Całbecki.

Do finałowego testu złożonego z sześćdziesięciu pytań przystąpiło ostatecznie osiemnastu z dwudziestu finalistów – uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego i Warmińsko-Mazurskiego (lista finalistów tutaj). Młodzi ludzie musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat  historii polskiego żeglarstwa morskiego oraz Bractwa Kaphornowców, stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz umiejętności zdobytych podczas rejsów odbytych w ramach programu ,,Kurs na Horn”. W lipcu czwórka zwycięzców etapu wojewódzkiego konkursu popłynęła w rejs bałtycki z Tallina do Rygi, więcej tutaj.

Finał wyłonił zwycięzcę spośród uczestników trzech kolejnych edycji konkursu – 2016, 2017 i 2018. Została nią Kinga Sawicka z Torunia, która opłynie przylądek Horn w towarzystwie wytrawnych żeglarzy, dołączając do elitarnego klubu kaphornowców. Oprócz rejsu na przylądek, którego zdobycie jest życiowym marzeniem wielu żeglarzy, zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Kinga Sawicka, Toruń;

II miejsce – Beata Witkowska, Nakło nad Notecią;

III miejsce – Karolina Nowak, Nakło nad Notecią;

IV miejsce – Piotr Tomczak, Toruń;

V miejsce – Szymon Jabłoński, Bydgoszcz.

Program i konkurs „Kurs na Horn” łączy edukację morską i historyczną z morskim kształtowaniem charakterów. Adresowany jest do wszystkich szkół i przeprowadzony w kilku województwach. W tym roku w organizowanych w ramach programu spotkaniach z żeglarzami uczestniczyło w nim ponad 10 tysięcy młodych ludzi, w samym Kujawsko-Pomorskiem to ponad cztery tysiące uczniów. Na każdym etapie uczestnicy musieli się wykazać zaangażowaniem i wiedzą na temat morskiej historii Polski. Realizację “Program “Kurs na Horn” w województwie kujawsko-pomorskim wspiera Urząd Marszałkowski.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Goiński, Ogólnopolski finał konkursu ,,Kurs na Horn”

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134600