Finał Camerimage

Podczas festiwalu Peter Greenaway odebrał nagrodę specjalną za całokształt pracy reżyserskiej, fot. Mikołaj Kuras

Finał Camerimage

Pokazy współczesnego kina światowego, spotkania z uznanymi twórcami filmu, warsztaty dotyczące sztuki operatorskiej – w Toruniu trwa 27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa Camerimage. Laureatów festiwalowych konkursów poznamy w sobotę (16 listopada). Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Wystąpienia marszałka Piotra Całbeckiego podczas gali inaugurującej festiwal

Najważniejszym punktem festiwalu jest konkurs główny o Złotą Żabę, w którym rywalizują autorzy zdjęć filmowych. Jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. Wśród tegorocznych obrazów pokazanych w konkursie głównym są między innymi „Joker”, „Malowany ptak”, „Obywatel Jones”, „Oficer i szpieg”.

Autorzy filmowi rywalizują w konkursach filmów polskich, długo i krótkometrażowych filmów fabularnych, debiutów reżyserskich, debiutów operatorskich i pilotów seriali. Widzowie zobaczą dzieła filmowe także w pasmach poza konkursami, będą to między innymi przegląd kina krajów nadbałtyckich i współczesne kino światowe.

W ramach festiwalu Urząd Marszałkowski organizuje konkurs Fundusze Europejskie w Kadrze, w którym rywalizują spoty reklamujące fundusze unijne. W tym roku zgłoszono 19 krótkich filmów. Wczoraj (14 listopada) poznaliśmy laureatów. Najlepszy spot został przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wyróżnienia przyznano Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego i Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Funduszy Unijnych. Nagrody wręczyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i reżyser Lech Majewski.

Imprezie towarzyszy wystawa „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”. Autorką koncepcji i instalacji multimedialnych jest Saskia Boddeke, które uzupełniają rzeźby i prace malarskie Petera Greenawaya, reżyser jest też autorem tekstów użytych w instalacjach.

Częścią festiwalu są także liczne seminaria i warsztaty na temat sztuki filmowej, w szczególności operatorskiej, które przyciągają zarówno wielu zawodowych twórców jak i studentów szkół filmowych z całego świata. Prowadzone są przez uznanych na świecie operatorów, reżyserów i innych twórców.

Podczas sobotniej (9 listopada) gali inauguracyjnej specjalne Złota Żaby odebrali między innymi Danny DeVito, Peter Greenaway i Ewa Dałkowska.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE  jest największym i najbardziej znanym na świecie festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Festiwal znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.camerimage.pl.

Samorząd województwa wpiera festiwal Camerimage od momentu jego powrotu do regionu w 2010 roku. Obecną edycję dofinansowujemy w kwocie 1 miliona złotych, która pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Podczas festiwalu Peter Greenaway odebrał nagrodę specjalną za całokształt pracy reżyserskiej, fot. Mikołaj Kuras

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6882991