Filozofowie w Książnicy Kopernikańskiej: Kartezjusz

Filozofowie w Książnicy Kopernikańskiej: Kartezjusz

Filozofowie w Książnicy Kopernikańskiej to nowy cykl prelekcji popularnonaukowych, na który zapraszamy wspólnie z Instytutem Filozofii UMK oraz Toruńskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Pierwsze spotkanie – w czwartek, 28 lutego. Gościem będzie prof. Przemysław Gut z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego specjalnością jest filozofia nowożytna i współczesna. W Książnicy przedstawi koncepcje Kartezjusza. Spróbuje również odpowiedzieć na pytanie, które z nich pozostają cały czas aktualne. Wykład rozpocznie się o godz. 18.30. Wstęp jest bezpłatny.

Dlaczego zaczynamy od Kartezjusza (1596 – 1650)? – Bo nie ma wiele przesady w twierdzeniu, że filozofia René Descartes’a ufundowała całą filozofię nowożytną; wszyscy kolejni myśliciele musieli odpowiedzieć na postawione przez niego pytania – wyjaśnia prof. Adam Grzeliński z Instytutu Filozofii UMK. – To prawda, że w kwestiach szczegółowych, jeszcze w wieku siedemnastym jego pojmowanie przyrody okazało się błędne; Toricelli i Hook dowodzili, że natura zna próżnię i nie boi się jej, fizjologowie przekonywali, że zwierzęta to nie tylko bezduszne maszyny, a stworzony przez Newtona nowy rachunek wykazywał błędność kartezjańskiej koncepcji wirów wypełniających cały świat. A jednak wskazane przez Descartes’a podstawowe zasady poznania i wymogi, jakie stawiał wiedzy: wzorowane na matematyce jasność i wyraźność, powszechność i dostępność dla wszystkich okazują się wciąż ważne. Między innymi dlatego jest uznawany za jednego z najwybitniejszych filozofów w dziejach – mówi prof. Grzeliński.

fot. Frans Hals-Portret van René Descartes, Wikipedia

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7013599