Festyn folklorystyczny w Kłóbce

Festyn w Kłóbce

Festyn folklorystyczny w Kłóbce

W roku jubileuszu 25-lecia otwarcia Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na pierwszy w sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi”, który odbędzie się w niedzielę (24 czerwca) pod hasłem „Dzisiaj św. Janek, puść na wodę wianek”.

Tematem przewodnim spotkania będzie przypomnienie dawnych zwyczajów praktykowanych w  jedną z najkrótszych, a zarazem najradośniejszych nocy – w noc świętojańską. Grupa Młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa Południowego spod Łowicza zaprezentują widowiska pokazujące, jakie znaczenie miało rozpalanie ognisk na skrzyżowaniach dróg, przed czym miały chronić zioła, np. łopianu i bylicy, jakie wróżby matrymonialne wynikały z puszczania wianków na wodę i dlaczego do dnia św. Jana nie można było kąpać się w jeziorach.

Na scenie przy karczmie wystąpią również Teatrzyk Dziecięcy „Kruszynka” z Kruszyna i Zespół „Melodia” z Kowala. Szczególne atrakcje czekają na dzieci — konkursy, gry i zabawy sprawnościowe na wiejskim podwórku prowadzone przez Ochotniczą Straż Pożarną z Krzewia oraz warsztaty wykonywania nakryć głowy w formie kwiatów.

Wszyscy uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w pokazach dawnych zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych m.in. kucia żelaza na gorąco, wyplatania koszy, toczenia naczyń na kole garncarskim, tłoczenia oleju, wyrobu masła. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem (już od godziny 13.00).

Zwiedzający skansen będą mogli zobaczyć m.in. nowy obiekt, udostępniony 30 września 2017 r. drewniany kościółek przeniesiony z Brzeźna gm. Lipno i odtworzony zgodnie z jego wyglądem z lat 1789–1914.

Festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Dzisiaj św. Janek, puść na wodę wianek”: Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, 24 czerwca (niedziela) w godz. od 15.00 do 18.00. Wstęp na imprezę w cenie biletu: normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 25 zł, dzieci do lat 7 – wstęp wolny.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest jednostką organizacyjną samorządu województwa.

 

Czytaj też:

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6890124