20 wrz Festiwal Przemiany 2024
Projektowanie i inżynieria materiałowa to dziedziny kluczowe dla przyszłości naszej planety. Odwiedź wystawy i stacje doświadczalne, poznaj wybitnych ekspertów i ekspertki ze świata nauki, dizajnu i sztuki, wyraź swoje zdanie w debatach, zobacz filmy, interaktywną instalację i performance.
Z jakich materiałów powinniśmy budować przyszłość, aby przerwać konsumpcyjny pęd do samozagłady? Jak definiujemy relacje pomiędzy światem ograniczonych zasobów naturalnych a światem naszych materialnych wytworów? Co oznaczają dla nas zrównoważony rozwój, obieg zamknięty, zeroemisyjność? Są tylko poprawnymi politycznie sloganami, czy rzeczywistymi wartościami, ważnymi podczas dokonywania codziennych wyborów?
XIV edycję Festiwalu Przemiany organizatorzy poświęcają projektowaniu i inżynierii materiałowej, dostrzegając w nich dziedziny strategicznie kluczowe dla przyszłości naszej planety. Prezentując bogaty wachlarz zarówno nowych, jak i tradycyjnych materiałów, chcą pokazać, że za każdą eksperymentalną próbką, za każdym prototypem czy gotowym produktem kryją się mądre i inspirujące opowieści. Na przykład historia taboretu z rybiej skóry autorstwa Nienke Hoogvliet, pokazywanego na wystawie festiwalowej. Holenderka nazywa siebie „artywistką” (nazwa łącząca artystkę i aktywistkę). Wychowała się na wybrzeżu Morza Północnego, od podszewki poznając zarówno jego złożony ekosystem, jak i problemy, związane z dewastacją i nadmierną eksploatacją zasobów. Hoogvliet zebrała odpady rybne z lokalnych sklepów i odkryła sposób garbowania skór bez użycia jakichkolwiek chemikaliów. Wykorzystując starą technikę, stworzyła mocny i trwały materiał, który posłużył do stworzenia siedziska, który stał się jej manifestem „zero waste”.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Termin: 11-13 października 2024 r.
Miejsce: Centrum Nauki Kopernik
20 września 2024 r.