Ferie zimowe 2024

Ferie zimowe 2024

Logotyp Ministerstwa Edukacji i Nauki

15 stycznia 2024 r. rozpoczynają się ferie zimowe. Z przerwy od szkolnych obowiązków skorzystają jako pierwsi uczniowie i uczennice z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, a także zachodniopomorskiego. 15 stycznia będzie dniem rozpoczęcia ferii zimowych dla 1,4 mln dzieci i młodzieży. Ferie obejmą w całym kraju łącznie 4,8 mln uczniów z 21 tys. szkół.

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024

15-28 stycznia 2024 – województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie
22 stycznia-4 lutego 2024 – województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie
29 stycznia-11 lutego 2024 – województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie
12-25 lutego 2024 – województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie

Baza wypoczynku

Na stronie wypoczynek.mein.gov.pl znajduje się internetowa baza wypoczynku. To stworzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej platforma, na której można znaleźć informacje o wycieczkach organizowanych w czasie ferii zimowych, jak również dane organizatorów, terminy i lokalizacje wyjazdów oraz liczbę ich uczestników.

Do 12 stycznia br. organizatorzy zgłosili do bazy internetowej 5 421 wypoczynków. Według zebranych danych – na tegoroczne ferie zimowe wyjedzie ponad 112 tys. uczniów, z czego 103 tys. będzie odpoczywać w kraju, a 9 tys. za granicą. W półkoloniach weźmie udział ponad 93 tys. dzieci. Na wyjazdy zagraniczne najchętniej wybierana jest Hiszpania, Austria, Czechy i Słowacja.  Dane te codziennie się zmieniają i liczba zgłoszeń jest z dnia na dzień większa.

Dzięki rejestracji wyjazdu w bazie odpowiednie służby mogą przeprowadzić kontrolę, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Rodziców i opiekunów, którzy chcą zgłosić jakiekolwiek nieprawidłowości organizacyjne dotyczące wypoczynku ich dzieci, prosimy o kontakt z kuratorem oświaty właściwym dla danego województwa bądź z przedstawicielami służb, np. komendy powiatowej lub miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, państwowego czy powiatowego inspektora sanitarnego, policji.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy uczniowie wyjadą na zorganizowany wypoczynek, czy spędzą ferie w domu lub na półkoloniach – ważne jest zachowanie podstawowych zasad oraz przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku.

Eksperci z Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotowali poradnik dotyczący bezpiecznego zimowego wypoczynku dla organizatorów, rodziców, ale też uczestników wyjazdów.

Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu

Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Pamiętajmy, aby do aktywności na świeżym powietrzu wybrać bezpieczne, najlepiej specjalnie przeznaczone do tego miejsca. Wystrzegajmy się zjeżdżania na sankach w pobliżu dróg i nie przywiązujmy ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Miejmy na uwadze, że organizowanie kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim niebezpieczne dla jego uczestników.

Ważne jest, by rodzice i opiekunowie zwracali uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer – zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach poruszania się na drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.

Polecane serwisy internetowe

Podczas planowania bezpiecznego zimowego odpoczynku zachęcamy do odwiedzenia serwisów internetowych przygotowanych przez służby i instytucje publiczne:

1. Serwis www.bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację o tym, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, posiada aktualne badania techniczne oraz polisę ubezpieczeniową.

2. Informacje o systemie powiadamiania ratunkowego na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przypominamy, że 112 to bezpłatny, dostępny na terenie całej Unii Europejskiej numer alarmowy – zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Pamiętajmy, że zgłoszenie pod numer alarmowy 112 można wybrać także w telefonie nieposiadającym karty SIM.

3. Informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W profilach poszczególnych krajów znajdują się wytyczne lub ostrzeżenia dla podróżujących.

4. Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki niej służby konsularne wiedzą o pobycie jednostki na terenie danego państwa. W razie konieczności mogą one skontaktować się z podróżującymi albo zapewnić potrzebną pomoc. Planując wyjazd zagraniczny, pamiętajmy, by zaopatrzyć się w adresy oraz numery telefonów dyżurnych do polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Takie wytyczne obowiązują przede wszystkim organizatorów wypoczynku, kierowników wycieczek, wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży.


Przypomnijmy, że od roku szkolnego 2003/2004 terminy ferii zimowych cyklicznie się zmieniają. Oznacza to, że jeśli w danym roku w określonej grupie województw ferie zimowe odbywają się w drugiej połowie stycznia – w roku kolejnym ich termin przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w następnym na drugą połowę lutego. Podziału województw dokonuje się, biorąc pod uwagę liczbę uczniów. Dzięki organizacji zimowego wypoczynku dla uczniów w różnych terminach unikamy wielu ograniczeń komunikacyjnych, a także trudności podczas rezerwacji miejsc w określonych bazach turystycznych czy ośrodkach wypoczynkowych.

Źródło: www.gov.pl/edukacja

15 stycznia 2024 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646080

Skip to content