Fantasia Copernicana – konkurs literacki Uranii

Głowa Mikołaja Kopernika otoczona orbitami planet. Fantasia Copernicana - konkurs literacji.

Fantasia Copernicana – konkurs literacki Uranii

Urania - logo

Jesteś fanem fantastyki naukowej? A może próbujesz sił w pisaniu literatury science-fiction? Albo może jesteś już uznanym pisarzem i chcesz uczcić Rok Kopernika 2023? W każdym z tych przypadków możesz nadesłać swoją twórczość na konkurs literacki „Uranii”!

Konkurs ogłoszony został w „Uranii” nr 1/2023 i trwa do odwołania. Ma nawiązywać do postaci wielkiego polskiego astronoma jako człowieka renesansu. Inspiracją nasyłanych opowiadań mogą być różne pola zainteresowań naukowych i społecznych Mikołaja Kopernika: astronomia, medycyna, prawo, ekonomia, polityka, sztuka wojenna, poezja i religia.

Na czym polega praca konkursowa?

Można zgłaszać własne teksty literackie pisane prozą w języku polskim, które należą do gatunku fantastyki naukowej. Limit znaków to od 5000 do 15000 znaków licząc ze spacjami. Praca powinna być inspirowana badaniami naukowymi lub wybranymi faktami z życia Mikołaja Kopernika.

Gdzie wysyłać prace konkursowe?

Zgłoszenia należy kierować pod adresem e-mailowym konkurskopernik@urania.edu.pl. W e-mailu trzeba podać imię i nazwisko oraz dopisek „Fantasia Copernicana”. Załączony plik powinien mieć nazwę w formacie imię i nazwisko autora i tytuł pracy (np. Jan Kowalski – Kolonizacja Marsa). Dopuszczalne formaty to DOC, DOCX, RTF – należy załączyć plik w jednym z nich oraz dodatkowo jako PDF. W pliku oprócz pracy konkursowej należy zawrzeć na początku: tytuł pracy, imię i nazwisko autora, dane kontaktowe (e-mail, telefon), na końcu: informacje o badaniach naukowych lub faktach z życia Mikołaja Kopernika, które stanowiły inspirację do powstania tekstu konkursowego.

Jakie są nagrody?

Główną nagrodą jest publikacja na łamach czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” i honorarium autorskie z tego tytułu. Są też wyróżnienia w formie publikacji na łamach portalu urania.edu.pl.

Co z prawami autorskimi?

Pełne prawa autorskie pozostają przy autorze. Swoje opowiadanie można potem wydać w formie drukowanej lub cyfrowej, opublikować w Internecie, czy na przykład podpisać umowę z którymś z wydawców.  Zgłaszając pracę do konkursu uczestnik udziela natomiast licencji umożliwiającej opublikowanie pracy na łamach Uranii, czy portalu Uranii. Licencja ta ma standardowe zapisy, bez których taka publikacja nie byłaby możliwa.

Autorzy niepełnoletni

W przypadku autorów niepełnoletnich wymagana jest dodatkowo pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego upoważniająca autora do wzięcia udziału w konkursie i odbioru potencjalnej nagrody.

Regulamin konkursu

_

7 listopada 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337535

Skip to content