„Fakty i mity o standardach ochrony małoletnich w placówkach oświatowych” – bezpłatny webinar

biało-żółta grafika wydarzenia z wykrzyknikiem na czerwonym polu, zawiera podstawowe informacje o webinarze, a także zdjęcia Rzeczniczki Praw Dziecka i prelegentak

„Fakty i mity o standardach ochrony małoletnich w placówkach oświatowych” – bezpłatny webinar

 

logotyp Rzecznik Praw DzieckaFundacja Dajemy Dzieciom Siłę logo

Rzeczniczka Praw Dziecka i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zapraszają 6 listopada br. o godz. 18:30 na bezpłatny i ogólnodostępny webinar „Fakty i mity o standardach ochrony małoletnich w placówkach oświatowych”, który będzie transmitowany na żywo na Facebooku.

Wydarzenie skierowane jest w pierwszej kolejności do dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli oraz innych pracowników edukacyjnych. Ma na celu wsparcie w zrozumieniu i wdrożeniu przepisów ustawy o ochronie małoletnich.

Webinar będzie poświęcony najnowszym regulacjom dotyczącym ochrony dzieci, które na mocy ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, weszły w życie 15 sierpnia 2024 roku. Od tego dnia wszystkie podmioty pracujące z dziećmi mają obowiązek posiadania standardów ochrony małoletnich.
Czy standardy ochrony małoletnich rzeczywiście zakazują przytulania dzieci? Czy dyrektorzy szkół mogą zabronić rodzicom wejścia na teren szkoły powołując się na przepisy tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy? Czy nauczyciel może być członkiem wspólnej grupy z uczniami na WhatsApp, Messenger czy innym komunikatorze? Jakie formy wsparcia emocjonalnego są akceptowalne w relacjach nauczyciel-uczeń? To niektóre pytania i wątpliwości, które nurtują wielu dyrektorów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników edukacyjnych w kontekście obowiązku wprowadzenia standardów w placówkach oświatowych.

Niestety w przestrzeni publicznej krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat ustawy, co wynika głównie z niezrozumienia i opierania się na zasłyszanych interpretacjach. Taki stan rzeczy prowadzi do dezorientacji, utrudnia właściwe wdrażanie standardów i w efekcie nie spełnia kluczowego celu ustawy, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych.

Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich jest kluczowym działaniem na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci. Standardy nie tylko odpowiadają na aktualne zagrożenia, ale także pomagają w identyfikacji i zapobieganiu przypadkom przemocy wobec młodych osób.

Uczestnicy webinaru dowiedzą się, co faktycznie mówi ustawa, czym są standardy ochrony małoletnich oraz jaki jest zakres autonomii działań placówek w implementacji tych procedur. Ważnym elementem spotkania będzie zderzenie się z fake newsami na temat standardów, analiza wyzwań, z jakimi mogą się spotkać placówki podczas ich wdrażania, omówienie przykładów. Będzie to również okazja do dyskusji na temat sposobów monitorowania i aktualizowania procedury.

Spotkanie zapewni przestrzeń do zadawania pytań. Celem organizatorów jest, aby wszyscy uczestnicy wyszli z webinaru z pełnym zrozumieniem ustawy i jej zapisów.
UWAGA! Możecie Państwo zadać pytania do ekspertów przed webinarem. Pytania te pomogą nam lepiej dopasować jego treść do Państwa potrzeb.

Zadaj pytanie/a poprzez formularz.

Eksperci:

Monika Horna-Cieślak – Rzeczniczka Praw Dziecka, adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna. Od 19. roku życia specjalizuje się w ochronie praw dzieci i nastolatków. Jest autorką publikacji i badań na temat udziału dzieci w procedurach prawnych oraz współautorką wielu aktów prawnych, w tym m.in. ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy.

Renata Szredzińska – socjolożka i neofilolożka, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W FDDS odpowiada m.in. za badania, rzecznictwo i projekty współpracy. Przez wiele lat koordynowała wewnętrzną Politykę Ochrony Dzieci w fundacji, posiada wieloletnie doświadczenie we wspieraniu innych placówek w przygotowaniu i wdrożeniu standardów ochrony dzieci. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.

Webinar poprowadzi Paulina Nowosielska – rzeczniczka prasowa i dyrektorka Zespołu Prasowego w Biurze RPD. Wcześniej dziennikarka specjalizująca się w tematyce społecznej.

Spotkanie odbędzie się w ramach zainicjowanego przez Rzeczniczkę Praw Dziecka Monikę Horną-Cieślak cyklu spotkań. Są one skierowane do osób dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli, profesjonalistów i wszystkich tych, którzy troszczą się o dobro dzieci. Inicjatywa ma na celu budowanie świadomości oraz kształtowanie lepszego zrozumienia problematyki związanej z życiem młodych. Spotkania są okazją do nawiązania dialogu oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i praktycznych narzędzi, które pomogą dorosłym zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją dzieci i nastolatki. To również zachęta do wspólnego działania dla dobra dzieci oraz poszukiwania rozwiązań dla aktualnych problemów.

Źródło: facebook.com/events

4 listopada 2024 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646107

Skip to content