Europejskie Dni Ptaków 2020

Europejskie Dni Ptaków 2020

Nadchodzi jesień, a wraz z nią wyczekiwane święto miłośników ptaków – Europejskie Dni Ptaków. W pierwszy weekend października po raz 27. obserwatorzy  z całej Europy będą patrzeć w niebo, przeszukiwać łąki i pola, odwiedzać miejskie parki i uważnie przeglądać leśne ostępy, by zobaczyć stworzenia, które kochają, podziwiają i szanują: ptaki.

Europejskie Dni Ptaków to świetna okazja, by podzielić się swoją wiedzą o awifaunie z tymi, którzy nie znają ptaków tak dobrze lub żeby pogłębić swoje umiejętności rozpoznawania ptaków, poznać ciekawostki z ich życia lub dowiedzieć się o zagrożeniach, które towarzyszą im w trakcie corocznych wędrówek.

Od wielu lat Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z okazji Europejskich Dni Ptaków organizuje bezpłatne, otwarte wydarzenia, w trakcie których wolontariuszki i wolontariusze dzielą się z uczestnikami swoją ogromną wiedzą o ptakach. Nauczycielki i nauczyciele  organizują dla swoich podopiecznych ptasie wyprawy, konkursy i prelekcje. Co roku w wydarzeniach związanych z EDP uczestniczy blisko 3000 osób. Dzięki wszystkim zaangażowanym osobom – organizatorom i uczestnikom – ptasie pasje fruną w świat! OTOP pragnie, żeby tak było i w tym roku.

Ptakiem Europejskich Dni Ptaków 2020 została gęgawa. Ten niezwykle piękny, pełen gracji ptak jest u nas ptakiem lęgowym, jednak najliczniejsze stada gęgaw możemy obserwować w trakcie wiosennych i jesiennych migracji. Niestety, zgodnie z polskim prawem gęgawa figuruje na liście gatunków łownych, co budzi sprzeciw OTOP.

OTOP zachęca do organizowania wydarzeń – wycieczek, spacerów, prelekcji, konkursów. Zaproście znajomych i rodzinę, włączcie we wspólne świętowanie EDP społeczność lokalną, wyruszcie na wyprawę z Waszymi uczniami.
Formularz zgłoszeniowy Waszego wydarzenia znajdziecie tutaj:

Zorganizuj wydarzenie EDP 2020 – formularz zgłoszeniowy

Lista wszystkich wydarzeń będzie na bieżąco aktualizowana.

Możecie także obserwować i liczyć ptaki samodzielnie.

Organizatorzy wydarzeń oraz obserwatorzy indywidualni proszeni są o wypełnienie Szybkiego Raportu (do niedzieli 4 października do godz. 15) oraz Elektronicznej Karty Obserwacji (do 16 października 2020). Oba dokumenty będą dostępne tutaj od 31 września 2020.

Niestety, świat wciąż żyje w cieniu wirusa COVID-19. Nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w naszym kraju w październiku. Dlatego OTOP zachęca do śledzenia strony otop.org.pl, na której będzie na bieżąco informować o przygotowaniach do Europejskich Dni Ptaków, dostosowanych do bieżących zaleceń sanitarnych.

Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i uczestników w trakcie wspólnego świętowania Europejskich Dni Ptaków!

Wszelkie informacje na temat tegorocznych Europejskich Dni Ptaków w zakładce na stronie OTOP.

Źródło: OTOP

Fot. Gęś gęgawa, Pixabay

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7161542

Skip to content