Europejskie Dni Dziedzictwa we włocławskim Muzeum

plakat europejskie dni dziedzictwa_2023

Europejskie Dni Dziedzictwa we włocławskim Muzeum

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w II i III weekend września. W 2023 roku przypadają na 9-10 i 16-17 września. W tym roku Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w drugi tydzień września.

Pierwszym wydarzeniem organizowanym z okazji EDD będzie prelekcja i oprowadzanie po wystawie „Dawny świat dziecka”, na które zapraszamy w sobotę 16 września.

W ramach ekspozycji przygotowano trzy wnętrza mieszkalne: chłopskie z końca XIX w., ziemiańskie z okresu międzywojennego oraz pokój z lat 60–70. XX w., w każdym umieszczono sprzęty codziennego użytku, ubrania, zabawki itp. Ponadto wystawę podzielono na bloki tematyczne pokazujące zabawy, pracę dzieci, naukę oraz udział w obrzędowości dorocznej. Zgromadzone obiekty to ubrania codzienne i stroje świąteczne, pamiątki chrztu i komunii świętej, przedmioty związane z dziećmi młodszymi (wózki, łóżeczka butelki do karmienia, nocniki itp.) i starszymi (przybory szkolne, laseczki pastusze kołatki). Sporą część ekspozycji stanowią zabawki jako ważna część rzeczywistości dziecięcego świata. Udział dzieci w obrzędach dorocznych pokazują rekwizyty używane przez nie podczas obchodów kolędniczych (czapki, stroje, szopka, gwiazda itp.).

Wystawa „Świat dziecka wiejskiego” powstała ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

WSTĘP: 1 zł/os.

GODZINA: 11.00-12.00

MIEJSCE: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Włocławek

 

W niedzielę, 17 września odbędzie się prelekcja „Co odziedziczyliśmy z wierzeń Słowian, czyli słów kilka o przenikaniu się współczesności z tradycją”.

Jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa każdego człowieka jest tradycja, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Dzięki niej odróżniają się od siebie różne społeczności czy grupy etniczne. Tradycja przenika do popkultury, jej motywy wykorzystywane są w książkach, filmach oraz grach. Teraźniejsze obyczaje mają swoje korzenie jeszcze w czasach pogańskich, dawnych wierzeniach z okresu plemiennego. Wiara w różnego rodzaju demony była żywa nawet do początku XX w. Obecnie każdemu zdarza się czasem choćby nieświadomie czynić różnego rodzaju zabiegi „magiczne” wywodzące się z zamierzchłych czasów.

WSTĘP: 1 zł/os.

GODZINA: 12.00-13.00

MIEJSCE: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19, Włocławek

 

Źródło: muzeum.wloclawek.pl
Graf. muzeum.wloclawek.pl

11 września 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7342169

Skip to content