Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Zwiedzający oglądają eksponaty związane z solą w warzelni

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” to hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji w naszym regionie przygotowano szereg atrakcji, które rozpoczną się w najbliższy weekend. Wystawę inaugurującą wojewódzkie obchody otworzył dziś (8 września) marszałek Piotr Całbecki.

Temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa nawiązuje w dużej mierze do niezwykle cennego, choć często niedocenianego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nasze tradycje, obrzędy, kulinaria, pieśni, muzyka i stroje ludowe są bardzo ważnymi elementami tożsamości. […] Niematerialne dziedzictwo kulturowe to też dawne rzemiosło i sztuka w postaci tradycyjnych umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie, z mistrza na czeladnika. To właśnie dzięki biegłości tych ludzi powstały podziwiane przez nas zabytki, pamiątki naszej przeszłości, a jednocześnie skarby województwa kujawsko-pomorskiego –podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wystawa, która stanęła na placu przed Urzędem Marszałkowskim prezentuje niematerialne dziedzictwo kulturowe naszego regionu, m.in.: przywołówki dyngusowe, chodzenie z kozą, sypanie piaskiem, smażenie powideł oraz haft kujawski.

Informator EDD – województwo kujawsko-pomorskie (pdf) – w załączniku

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny i święto zabytków. Celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Co roku we wrześniu udostępniane są bezpłatnie do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.

Od 2015 roku koordynacją EDD w województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się zespół projektowy działający przy pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, marszałkowskiej instytucji kultury.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP, Wśród planowanych wydarzeń m.in. zwiedzanie Muzeum Warzelni Soli w Ciechocinku
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

8 września 2023 r.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7023513