26 wrz Europejski Dzień Języków 2024
26 września 2024 r. 700 milionów Europejczyków w 46 państwach członkowskich Rady Europy będzie obchodzić Europejski Dzień Języków (EDJ). Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Języki na rzecz pokoju”. Zachęcamy zwłaszcza do udziału w dwóch wydarzeniach online!
EDJ organizowany jest od 2001 r. we współpracy Rady Europy z Komisją Europejską. Celem tej inicjatywy jest promowanie wielojęzyczności jako bogactwa kulturowego wszystkich obywateli naszego kontynentu, zachęcanie ludzi w każdym wieku do nauki języków obcych oraz promowanie tłumaczeń pisemnych i ustnych oraz zawodów związanych z wykorzystaniem komunikacji w językach obcych.
EDJ już 26 września!
Tegoroczne obchody EDJ związane są z 20. rocznicą największego rozszerzenia UE, które miało miejsce w 2004 r. i oznaczało dodanie 9 nowych języków urzędowych do listy oficjalnych języków UE, oraz publikacją badania Eurobarometru „Europejczycy i ich języki”. Z tej okazji DG ds. Edukacji i Kultury, DG ds. Tłumaczeń Pisemnych i DG ds. Tłumaczeń Ustnych organizują 26 września 2024 r. dwa wydarzenia online:
- Europeans and their languages, godz. 12:00-13:00;
- Virtual Café: Celebrating the 20th anniversary of the 2004 EU enlargement (Knowledge Centre on Interpretation), godz. 15:00-16:45.
Zachęcamy do śledzenia transmisji – rejestracja nie jest wymagana.
Najlepsze projekty w edukacji językowej
Obchody EDJ 2024 zbiegają się w czasie z przyznaniem kolejnych certyfikatów jakości w edukacji językowej, czyli European Language Label. W tym roku wyróżnionych zostało aż 6 projektów z Polski:
- Majority and Minority Languages in School Environment: Helping Teachers, Students and Parents
- Connected Learning-implementing international intercultural online student collabaration, focused on 21st century skills
- Aus der Vergangenheit lernen und gemeinsam Brücken in die Zukunft bauen
- #StolenMemory
- Otwarta Łódź
- Love Music, Love Yourself!
Nagrodzone inicjatywy wyróżniają się innowacyjnością, zaangażowaniem społeczności oraz praktycznym podejściem do nauki języków. Zwycięzcy mają szansę na promocję swoich projektów w całej Europie.
Źródło: FRSE, fot. ECML
26 września 2024 r.