Europejska Noc Muzeów 2023 w Bydgoszczy

Europejska Noc Muzeów 2023 w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe w BydgoszczyW tym roku Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy wystartuje w sobotę 13 maja. W organizację zaangażowało się 20 instytucji, z których wiele przygotowało dodatkowe atrakcje. Tradycyjnie już poza muzeami uczestniczą m.in. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Młyny Rothera, Pałace Ostromecko oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Muzealne wibracje

Muzeum Okręgowe zaangażowało wszystkie swoje oddziały. Oferuje nie tylko zwiedzanie za symboliczne 2 zł, ale także wykłady, warsztaty, gry i zabawy. Miłośnicy tajemniczych historii nie mogą ominąć gmachu głównego przy Gdańskiej 4. Przed wiekami był to klasztor Klarysek i w sali dawnego refektarza odkryto podczas remontu urokliwe, pasyjne malowidła ścienne z XVII wieku, relikty posadzki, zamurowane okna i nisze. Jedna z nisz zaskoczyła w tym roku muzealników, bo okazało się, że ma podwójne dno. Oprowadzający po refektarzu konserwatorzy postarają się wyjaśnić jej zagadkę, usuwając kolejne cegły. Hałas, pył i wibracje – gwarantowane.

W tym samym budynku dodatkowe atrakcje przygotowała też biblioteka. Następnie, koniecznie trzeba przejść na drugą stronę ulicy do Apteki pod Łabędziem, która działa dopiero parę miesięcy. Jeśli ktoś jeszcze nie widział, jak ocalono kawałek bydgoskiego dziedzictwa, to ma świetną okazję. W Aptece można będzie zobaczyć m.in. ciekawą wystawę poświęconą historii bydgoskiego aptekarstwa, obejrzeć oryginalne laboratorium galenowe, bawić się na pikniku w aptecznym ogrodzie i warsztatach barwienia papieru metodą ebru. Stamtąd warto udać się na Wyspę Młyńską, wstępując po drodze do spichrzy przy Grodzkiej, gdzie będzie można m.in. pograć w gry z czasów PRL.

Poza śródmieściem

W Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej na zwiedzających czeka słynny Skarb Bydgoski. Po pięciu latach badań udało się ustalić jego domniemanych właścicieli, o czym z pewnością opowie Krzysztof Jarzęcki z MOB, który opiekuje się tym niezwykłym znaleziskiem. W sąsiedniej Galerii Sztuki Nowoczesnej odbędą się pokazy tradycyjnych technik graficznych w oparciu o zbiory Galerii Grafiki i Rysunku, a Dom Leona Wyczółkowskiego zaprasza do udziału w grze detektywistycznej.

Szczegóły wszystkich bez liku atrakcji znajdują się w programie. Warto zwrócić uwagę na działania poza centrum miasta. I tu polecamy wyprawę do Exploseum, dawnej fabryki amunicji. Specjalnie na ENM przygotowano tam zwiedzanie III Strefy – niedostępnej dla w dzień powszedni. Będzie też bezpłatna strzelnica statyczna ASG, gdzie używa się replik broni. Znacznie bliżej jest Muzeum Kanału Bydgoskiego przy Staroszkolnej 10 z obozowiskiem szlacheckim i pruskim, łuczniczym torem i pokazami musztry. Miłośników militariów czeka uczta w Osówcu w oddziale Muzeum Wojsk Lądowych. Jej menu to: transporter opancerzony Half-track M3, wyrzutnia rakiet R11M-SCUD A, transporter pływający PTS-M, samochód pancerny Daimler Dingo i armata samobieżna 2S7 Pion. Zaryczą też silniki czołgu T-72, wyrzutni rakiet taktycznych Toczka oraz haubicy samobieżnej M109A2. Natomiast przy Czerkaskiej 2 oprócz wystaw dostępne będą takie atrakcje jak: konkurs historyczny, strzelnica z bronią pneumatyczną, wystawa broni strzeleckiej, możliwość rozłożenia i złożenia karabinka AK oraz zwiedzanie wnętrza czołgu T-72. A stamtąd blisko już do Muzeum Wodociągów (Gdańska 242) z interesującą wystawą stałą i pokazem rozruchu potężnego diesla Deutza – przeżycie niezapomniane.

Estetom proponujemy m.in. Muzeum Fotografii (ul. Karpacka 2) z wystawami i warsztatami fotografii analogowej. Z kolei Galeria Miejska bwa proponuje wernisaż wystawy Backstage Dariusza Gackowskiego. Ciekawie też zapowiada się wieczór na UKW (ul. K. Szymanowskiego 3) z działaniami performatywnymi Noc World Urban Art. 2023, a także w bydgoskiej Delegaturze IPN (ul. Wincentyny Teskowej 1) z prelekcjami, wystawami i zwiedzaniem archiwum. Jedną z oryginalnych atrakcji w Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury będzie Sesja retro na żywo – chętni będą mogli nagrać swój głos i odsłuchać nagrania z analogowego krążka, co bez wątpienia będzie piękną pamiątką po tej nocy.

Serdecznie zapraszamy!

Europejska Noc Muzeów 2023 w Bydgoszczy – 13.05.2023

ORGANIZATORZY: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Urząd Miasta Bydgoszczy, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Osówcu, Muzeum Oświaty, Muzeum Wodociągów, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, Muzeum Mydła i Historii Brudu Muzeum Fotografii, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Muzeum Legend Szyperskich Barka Lemara (MCK), Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr Witolda Bełzy, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Galeria „Gdańska 5” w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury, Młyny Rothera, Delegatura IPN w Bydgoszczy – Instytut Pamięci Narodowej, KPSOSW nr 1 im. Braille’a, Pałace Ostromecko

PATRONI MEDIALNI: Express Bydgoski, Polskie Radio Pomorza i Kujaw, TVP3 Bydgoszcz

www.muzeum.bydgoszcz.pl

9 maja 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7131313