Etnokonkurs PAJĄK

Etnokonkurs PAJĄK

Centrum Kultury Browar we Włocławku

 

Centrum Kultury “Browar B.” we Włocławku zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w Etnokonkursie na najpiękniejszego Pająka Kujawskiego. Konkurs skierowany jest do osób indywidualnych – dzieci, młodzieży i dorosłych oraz do grup np. rodzin, sekcji plastycznych, kół Gospodyń Wiejskich itp. Pająki ludowe są tradycyjnymi ozdobami wieszanymi pod sufitem, na środku izby w okresie świąt Bożego Narodzenia.

etnokonkurs

 

Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Nazwa pająk nawiązywała do dworskich żyrandoli. W dawnych czasach pająki wykonywano z surowców naturalnych jak słoma, zboże, groch, fasola. Do ich ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki, nici oraz kolorowe wydmuszki jaj. Pająki przybierały różne formy i kształty. Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą, pająk kryształowy, pająk tarczowy. Obecnie twórcy ludowi wykonując pająki mogą korzystać z całej gamy kolorów bibułek i papierów.
Kujawski, barwny pająk może być piękną i niebanalną ozdobą wykonaną własnymi rękami w każdym wnętrzu, szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia.
Kolorowe pająki należy dostarczyć do Centrum Kultury “Browar B.”  we Włocławku do 4 grudnia 2020 r.

Poniżej Regulamin Konkursu i Karty zgłoszenia.

 

Karta zgłoszenia indywidualna

Karta zgłoszenia grupowa

Regulamin

 

Źródło: ckbrowarb.pl

Fot. ckbrowarb.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7016765